Libra - dziennik

Tutaj zamieszczane będą informacje związane z projektem

1 września 2007

 

Libra 80 Piotra SP9LVZ

 Piotr tradycyjnie już zmontował egzemplarz #002. Jego wskazówki i patenty okazały się bardzo cenne.

 

Libra 80  Grzesia SP5EIN

 Grzesio zmontował Librę #003 w obudowie typu T.

 

19 października 2007

Libra 80  Kazia SP9LLA w trakcie montażu

 Kazio, znany ze wspaniałej dokładności, obmierzył wszystko co się dało i przekazał mi bardzo cenne wskazówki.

 Wkrótce zobaczymy jego projekt w obudowie.  Kazio zaliczył już kilka QSO z dobrymi raportami.

 

6 listopada 2007

Libra 80 Tomka SP7BCA

 Tomek zdążył zmontować Librę 80 #004 i zabrać samą płytkę nad morze, skąd wystartował w V SP-QRP Contest.

Po powrocie szybko wstawił płytkę do  obudowy, a także  uruchomił Librę na pasmo 40m.

 

17 listopada 2007

Dzisiaj wyekspediowałem pierwsze 10 minikit'ów Libry. Długie jesienno - zimowe wieczory  mogą być dobrą okazją do odprężenia przy lutownicy. Bardzo jestem ciekaw jak się kolegom spodoba projekt, czy będą zadowoleni ?  Czas pokaże.

27 listopada 2007

Kazio SP9LLA dotrzymał słowa i w sposób mistrzowski umieścił Librę w obudowie. E-mail otrzymany wczoraj, za zgoda nadawcy cytuję więc z wielką przyjemnością:

Cześć Włodziu!
 
Tak jak wspominałem pogoda sprzyjała majsterkowaniu.
I tym sposobem dotarłem do finału. Po warsztatach w Tomaszowie Mazowieckim montowałem elektronikę i 21-10-07 nawiązałem pierwsze, lokalne, robocze QSO. Potem minął miesiąc i uporałem się z mechaniką. 23-11-07 LIBRA została spakowana w obudowie wraz z kluczem od Alexa OM3TY oraz zasilaczem sieciowym. Niestety cały dzień 24-11-07 kiedy trwały zawody ja spędziłem w QRL'u. Wróciłem dopiero przed północą. W niedzielę rano trzeba było pobyć trochę z rodziną bo i tak przez ostatnie dwa miesiące byłem zajęty majsterkowaniem, poza tym i tak nie było przez dzień zbyt dobrych warunków na 3,5 ale za to wieczorem przetestowałem LIBRĘ. Założyłem sobie, że będę robił QSO z różnymi krajami. Zrobiłem 30 łączności i 30 krajów. Od Skandynawii po Bałkany i Włochy oraz od Francji i Anglii aż po Ural. Tylko w dwóch przypadkach musiałem powtórzyć znak otóż RV9SV po SP9L nadał znak zapytania, i TM2Y odebrał SP0LLA.Reszta szła bez najmniejszego problemu. Jak widać całkiem nieźle leci przy mocy wyjściowej 3W. Muszę jeszcze dopieścić strojenie, potem oblać to w klubie z kolegami w najbliższą środę. Tylko jeden kolega widział moje robótki dla reszty to będzie niespodzianka. Co się tyczy tych szumów po stronie m.cz. to wydaje mi się, że nie ma o co rozdzierać szat. Ja poczyniłem takie oto obserwacje:
 
- dużo zależy od użytego głośnika, przetestowałem ich 12, do wewnątrz wsadziłem ten, który moim zdaniem był najlepszy, okazało się również że najmniejszy, poza tym lokalizacja. Podpatrywałem trochę fabrycznego sprzętu i doszedłem do tego co widać na załączonych fotkach. Dla znawców tematu m.cz. wyprowadziłem gniazdko na dodatkowy głośnik:np.SP-20 z filtrami m.cz. hi!
 
-zauważyłem też że po podłączeniu skali cyfrowej zdecydowanie spadły szumy, ale nie wiem dlaczego,
będę musiał zapytać o to Hary'ego Potera!!!
 
-faktem jest że w słuchawkach słyszy się tego szumu więcej, no ale takie są słuchawki, że przenoszą lepiej niż głośnik.
 
-drobne mankamenty dopingują nas do twórczego myślenia aby w przyszłości coś ulepszyć, albo zmienić - i o to chodzi!
 
-mam taką naturę, że jeśli idę do kogoś na proszony obiad, to nigdy nie doprawiam zupy, czy drugiego dania żadnymi specjałami, choćby znajdowały się na stole, zjadam wszystko z talerzy, chwalę gospodynię za pyszności i cieszę się że smakowało inaczej niż w domu.
 
CIESZĘ SIĘ OGROMNIE ŻE ZROBIŁEM SOBIE TAKĄ FAJNĄ LIBRĘ.
 
(to na wszelki wypadek, gdyby mnie sam mistrz nie pochwalił)
 
72,73  SP9LLA

......to Ty Kaziu jesteś Mistrzem...;-))

 

 Libra 80 - SP9LLA

 

Wszystko pięknie rozplanowane

 

3 grudnia  2007

Tomek SP7BCA prezentuje swoje dwie Wagi. Podziwiamy i gratulujemy !!

 

Radioshack Tomka SP7BCA

 

25 grudnia  2007

Święta spędzam z Rodziną i z Radiem. Robię tak od wielu lat, czasami budząc zdziwienie tradycjonalistów. Tym razem poświęciłem trochę czasu rozwojowi projektu Libra. Kombinacja częstotliwości VXO i BFO dla pasma 20m ( 5.068MHz i 9MHz) nie zdała egzaminu. Filtr drabinkowy wyszedł bardzo kiepski, źle tłumiona była wstęga boczna i sam filtr okazał się za szeroki. Po raz kolejny potwierdziła się stara prawda oparta także o doświadczenie, że do filtrów drabinkowych na CW najlepiej nadają się rezonatory o częstotliwości ok. 4 - 5 MHz. Powyżej tej częstotliwości dobrze pracują filtry na SSB. Wynalazłem więc fajną kombinację rezonatorów dla pasma 30m. VXO pracuje więc na kwarcach 14 MHz, a BFO i filtr to kwarce 3,840MHz. Sprawnie więc wylutowałem z kolejnej płytki testowej rezonatory z pasma 20m i wstawiłem nową kombinację kwarców, dla pasma 30m. VXO ruszyło bez kłopotu po wymianie kondensatorów w dzielniku bazowym na mniejsze ( 47pF i 56pF) i dobraniu dławika SMD, który wyszedł 15uH. Zakres przestrajania VXO pozwolił na całkowite pokrycie pasma 10MHz ( 10.100MHz - 10.150 MHz). Obwody wejściowe zestroiłem "na ostro", aby zapewnić odpowiednią czułość i selektywność toru odbiorczego.

Po podłączeniu zasilania i anteny odbiornik ruszył, skorygowałem częstotliwość BFO, dostroiłem filtr wejściowy i nie usłyszałem nic poza szumem ( i to dosyć dużym). Włączyłem swojego IC756PRO i okazało się, że nie ma warunków,  co się ostatnio bardzo często zdarza....hi. Jednak następnego ranka odbiornik Wagi pokazał co potrafi. Selektywność wejścia i kształt filtru drabinkowego wyszły naprawdę bardzo dobre. Stabilność VXO w normie i po kilku minutach, na krawędzi zakresu odbiornika, czyli 10.100MHz, nie zauważa się zmian na ucho. Jedyny kłopot to ten szum stopnia m.cz. Ciągle pamiętałem, że w prototypie nie był tak silny, w Librze na 40m nie przeszkadzał, a tu szumi i szumi ( bez sygnału i z sygnałem). Wreszcie po kilku przemyśleniach zauważyłem gdzie był błąd. Na wejściu LM386 ( pin 3), który dostaje dosyć silny sygnał z przedwzmacniacza "peak" jest podłączony do masy kondensator 10nF, a powinno być jak w prototypie 0,1uF. Na "krótko" podpięty mały kondensatorek "obciął" dokuczliwe pasmo szumów i teraz daje się słuchać znacznie przyjemniej.

Wszyscy koledzy konstruujący Librę proszeni są więc o wymianę tego kondensatora z 10nF na 0,1uF lub podlutowanie 0,1uF od spodniej strony płytki.

2 stycznia  2008

W Sylwestra dostałem wiele życzeń noworocznych, w tym od Krzysztofa SP9NSV. W przemiły sposób dodał także, że uruchomił Librę na pasmo 80m. Dzisiaj dostałem E-mail, który cytuję w całości

Cześć Włodek,

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Tak jak już wstępnie sygnalizowałem, udało mi się zmontować Librę na 80m choć nie jest jeszcze zamknięta w obudowie. Nie miałem też czasu aby zmontować licznik częstotliwości. Montaż i uruchamianie przebiegło bez problemów choć nie udało mi się na razie uzyskać pełnej mocy wyjściowej (u mnie jest ok. 2W przy U=12,5V). Ponieważ chciałem uruchomić ten trx jeszcze w 2007 roku więc nie poświęciłem zbyt wiele czasu na "szukanie" tych brakujących 2W gdyż koniecznie chciałem zaliczyć choć jedno QSO. Wieczorem 31.12.2007 zakończyłem montaż stopnia końcowego i po kilkunastu minutach odpoczynku z
robiłem 6 QSO na antenie LW o dł. ok . 25m ze stacjami z OK, HA, SP oraz PA. Odbiornik chodzi bardzo ładnie i cieszę się, że udało mi się na kilkanaście godzin oderwać od problemów w pracy oraz życia codziennego i spędzić miło czas na ożywianiu materii. To jest fantastyczne uczucie jak ze zwykłej płytki drukowanej oraz kilkudziesięciu elementów udaje się stworzyć takie fajne urządzenie. Dzięki Twojemu wielkiemu zaangażowaniu w kolejne projekty QRP, my którzy lubimy konstruować, możemy bez poświęcania wielu cennych tygodni (a nawet miesięcy) cieszyć się własnoręcznie wykonanymi konstrukcjami. Serdeczne dzięki za to wszystko
i prośba o jeszcze....
Jeśli o mnie chodzi to w ramach wolnego czasu zawsze jestem chętny coś poskładać i uruchomić.

Wracając do instrukcji montażu Libry to nasunęły mi się trzy drobne spostrzeżenia, które mogą się przydać dla mniej zaawansowanych konstruktorów. Ponieważ montaż i uruchamianie realizowałem głównie w godzinach późno nocnych więc być może, ze względu na moje zmęczenie poniższe uwagi mogą wynikać z mojego przeoczenia.


1. Nie znalazłem informacji w którym etapie należy wlutować 2 dławiki do RX (te większe). Ja ten moment ustaliłem w oparciu  o schemat ideowy.
2. Na str. 26 w punkcie  4.10 jest info, że potrzebny będzie DNE o średnicy 0,4 mm, a poniżej w tekście jest użyty DNE o średnicy 0,3mm (taka drobna nieścisłość)
3. Nie ma też wzmianki o tym, że przed podłączeniem anteny zewnętrznej do kołków antenowych, należy wykonać połączenie przy pomocy przewodu koncentrycznego punków oznaczonych na płytce jako RX.


Podsumowując, bardzo się cieszę, że udało mi się zmontować ten transceiver'ek. Postaram się wkrótce uruchomić licznik częstotliwości i całość zamknąć w obudowie w rozsądnym czasie (gdybym miał jeszcze kilka wieczorów to już by było wszystko skończone).

Dziękuję za wszystko,
72/73  Krzysiek sp9nsv

 

Bardzo Ci Krzysiu gratuluję uruchomienia Wagi na pasmo 80 metrów i serdecznie dziękuję za wskazane poprawki oraz miłe słowa.

Naturalnie skorygowałem "Instrukcję Montażu i Uruchomienia" i proszę wszystkich kolegów - konstruktorów Libry, aby zwrócili uwagę na wskazówki Krzysztofa SP9NSV ( powyżej, niebieską czcionką).

Pozostaje więc poczekać chwilkę na fotki Twojej Libry w obudowie.

10 stycznia  2008

Wczoraj dostałem E-mail do Piotra SP7OGP, z którego dowiadujemy się, że kolejna Libra ożyła !

Witam Wlodek

Melduje zlozenie, uruchomienie Libry 80. Przeprowadzilem pierwsze qso
z LA9LE rst559, SM3FZL rst569. Byly male problemy z stabilnoscia VXO na poczatku pasma, pomoglo
zdjecie masy z obudow kwarcy a takze narazie nie udalo mi sie uzyskac wiecej mocy niz 1,5w z stopnia koncoego. Trzeba jeszcze troszke popracowac nad tym problemem.

Zdjecie wysle jak tylko poprosze kolege z aparatem cyfrowym.  Nie jest ona jeszcze w obudowie docelowej tylko w prowizorycznej ale mysle ze moze byc,przynajmniej bedzie widac serce Libry.  Jak tylko czas pozwoli postaram sie przeslac Ci cos wiecej. Przed chwila zrobilem qso na Librze z sq9ivd ktory tez pracowal qrp z raportami 559

Dziekuje za kit TRX i do spotkania na pasmie z Libra

73! SP7OGP Piotr


Serdeczne gratulacje Piotrze i czekamy na fotki !!

 

29 stycznia  2008

Znany miłośnik konstrukcji QRP Krzysztof SP9RQH tym razem zainteresował się projektem Libra. Całe urządzenie złożył sprawnie, zostało PA, ale to już kosmetyczne lutowanie. Witamy więc w grupie Wagowej  i serdecznie Ci Krzysiu gratuluję.

SP9RQH tak do mnie napisał:

WITAJ WŁODKU

Pragne poinformować że w dniu dzisiejszym ukończyłem konstrukcje Libry na pasmo 7 MHz zapakowałem płytkę do obudowy po starym CB radio, dorobiłem czołówkę z kawałka aluminium, odbiornik pracuje super ruszył od kopa :) podobnie było z nadajnikiem do drivera napięcie ok 1,98 Vpp, końcówkę zostawiam na jutro :). Słuchałem na  Librze zawody REF i UBA , rx spisuje się OK,  chyba dorobię dodatkowy tłumik na przełączniku :). Na jutro przewiduję ustawienie licznika częstotliwości i uruchomienie wzmacniacza PA.
Na forum dziennika Libry chcę podziekować pomysłodawcy projektu Włodkowi  SP5DDJ, Marianowi SP9DEM , Kazikowi SP9LLA za poświęcenie swojego cennego czasu i przyrządów do uruchomienia TRX . Teraz tylko "pokropić w klubie z pomocnikami i pracować". Może jeszcze 80m?..... :)  Kilka fotek ......

Pozdrawiam Krzysztof SP9RQH

 

Libra na pasmo 40m w wykonaniu SP9RQH

Luźno w środku....zawsze cos można dostawić, np. zasilacz

 

Libra  SP9RQH  w obudowie

Na płycie CD ściągawka...hi

 5 lutego  2008  

Minęły dwa lata od chwili, gdy powstawał projekt Libra. Życie nie płynie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli ( np. na urodziny). Rok 2006 był  przełomowy w moim życiu, także konstruktorskim. W 2007-mym dopływ energii spowodował, że wraz z wieloma kolegami zorganizowaliśmy Warsztaty QRP. Powstały nowe projekty także w formie minikit'ów naszych kolegów z Portalu QRP. Wygląda na to, że w 2008 roku znów spotkamy się  na Warsztatach. Pod koniec maja planujemy bowiem miniwarsztaty, na których obmyślimy formułę spotkania wrześniowego. Po głowach krążą nam coraz to nowe pomysły konstruktorskie. Podczas Spotkania Sprawozdawczo- Wyborczego Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK mieliśmy okazję pokazania się jako minigrupa QRP pomagając w przeprowadzeniu spotkania. Okazuje się, że QRP ma wiele możliwości...hi.  Nowe projekty zaczynamy tworzyć RAZEM, co mnie osobiście niezmiernie cieszy. Mimo braku czasu i częstych kłopotów ( także rodzinnych) nie przestajemy myśleć, dyskutować i dzielić się doświadczeniami z konstruowania. Przypominamy już trochę "dinozaur'ów", ale jakie to piękne !! Średnia wieku np. podczas spotkania WOT PZK była grubo ponad 40 lat. Spodziewajcie się więc nowych inicjatyw  QRP, nie tylko konstruktorskich. Uruchomiony ostatnio program dyplomowy PGA jest także dla nas szansą na ułatwienie zdobycia nowych gmin wszystkim "łowcom". Komu bowiem będzie chciało się targać 100 watowy transceiver z zasilaczem ( c.a. 20 kg), aby w weekend "uruchomić" rzadką gminę ?.

Planujemy też "Polny Dzień QRP" na luzie. Francuzi, Czesi, Amerykanie i inni już dawno to robią...

Wiosna za pasem....szykujmy więc plecaki, trx'y i druciki...;-))

 12 lutego  2008  

Pora kończyć akcję minikit'ów, bo skończyły się elementy. Dostępne są i długo jeszcze będą płytki drukowane, instrukcja na CD oraz "serce", czyli MC3361C. Może wygospodaruję jeszcze jakies pojedyncze bonusy np. dławiki. Mam wiadomości, że wiele Libr jest na różnych etapach składania i uruchamiania, ale na prośbę kolegów - konstruktorów czekam na zdjęcia w obudowach. Fajnie będzie, jak w najblizszych zawodach QRP CW, a więc Memoriale SP9DT ( 30 kwietnia/1 maja) słychać będzie w eterze poza Aquarius'ami także Libry 80.

14 Lutego  2008

Ostatnie dni mam trudne...Przegapiłem więc E-mail od Leszka SP7FFY, którego Libra 80 działa i pewnie lada dzień będzie w obudowie. Leszek tak "uprzejmie donosi" :

Witam Włodku
Chciało by się powiedzieć "melduję", ale jakoś to słowo mi nie pasuje. Włodku udało mi się "złożyć" zmontować i uruchomić Librę plus odczyt cz. i klucz elektroniczny. Jeszcze jak to widać na załączonych foto wymaga to trochę "pieszczot" tzn. pozbyć się tych pojedynczych kabelków, zastąpić je przewodami ekranowanymi, jak również dość mocno szumiący LM386N, planuję go zmienić. Ale to działa, wczoraj nawiązałem pierwsze QSO z UR4UQ rst 569 i UX3HX rst 559. Wielka radość, ale nie robiłem okrzyków- domownicy już spali. Pozostało mi dopracować jeszcze obudowę co powoli czynię.
Parę słów nt. montażu:
Włodku, dziękuję za bardzo dobrze i szczegółowo opracowaną instrukcję montażu. W VXO dobrałem kondensator pomiędzy dł. SMD a diodą poj. na wartość 68pF.Poza tym zabiegiem RX ruszył. W stopniu końcowym zmieniłem rezystor w bazie 2SC2078 na większą jego moc-powód mocno się nagrzewał. Również zmieniłem kondensatory w filtrze wyjściowym TX 2x820pF i 1500pF, na kondensatory o takiej samej wartości ale typu KsF /bardzo stare / powód taki sam jak w przypadku rezystora. Poza tymi drobnymi mankamentami wszystko ruszyło od przysłowiowego "kopa".
Pomiar prądu stałego jest przy odbiorze śr. siły wzmocnienia ok. 70-75 mA, natomiast przy nadawaniu sygnał ciągły pobór prądu waha się od 750mA do 1A w zależności od cz.
Jeśli wszystko będzie w obudowie podeślę foto. Jeszcze raz Włodku bardzo serdecznie dziękuję za wspaniały projekt i koncepcję montażu Libry.

Pozdrawiam
vy 73!
Leszek SP7FFY

Z radością więc pokazuję zdjęcie jego zestawu na stole.

Gratulacje Leszku i dziękuję za uwagi i komentarze!!

Libra 80 Leszka SP7FFY

Jak działa na stole, to i w pudełku też ruszy ;-))

24 Lutego  2008

Czy jest możliwe uruchomienie Libry w paśmie 30m ? Jakiś czas temu zmontowałem część odbiorczą stosując częstotliwość BFO = 14MHz i VXO = 3840kHz. Odbiornik działa znakomicie, a tak dobrego filtru drabinkowego dotychczas nie udało mi się złożyć. Tematem zainteresował się Tomek SP7BCA i wkrótce zobaczymy jego Librę 30. Już teraz "na stole" działa Libra 30 według Roberta SP8RHP. Robert po prostu przerobił Librę 40 na pasmo 10MHz według własnej, bardzo ciekawej  koncepcji. Oto E-mail od niego, który cytuję w całości:

Czesc Wlodku...
Juz jako surowke mozesz zamiescic moje doswiadczenia odnosnie 30m...

Zmontowalem Libre na 40m(poniewaz od tego newralgicznego pasma zawsze zaczynam),jednak pasmo 30m
okazalo sie nie mniej zasmiecone niz 40m:))) Na szybko zmontowalem PCB na 40m ale tylko czesc odbiorcza i zaraz potem wzialem sie za przemianowanie Libry40 na Libre30:))).
Co z tego wyszlo???.
Po zmianie oczywiscie wejscia RX-a na 30m,zestrojeniu filtru przyszla kolej na rozmyslanie nad IF. Jako ze mialem pod reka kwarce 6MHz zmienilem ogolny plan przemiany 6M+4M. Dla mniej wprawnych konsruktorow zaznaczam iz w oznaczeniach 6M,4M opuscilem Hz:))),to trzeba dodac oczywiscie. Dla normalnej pracy z dlawikiem przydalby sie kwarc minimum ~6.2MHz aby go pociagnac w gol w przyzwoitym zakresie pracy  ( i stabilnym). Na 6M kwarcu musialem po dobraniu samego kwarcu dac zamiast dlawika kondensator smd 60pf ,aby pociagnac maksymalnie w gore kwarc.
Pomijam juz wymiane elktrolitow na tantale,zawsze to robie jezeli zalezy mi na pozniejszym tuningu ukladu. Z tak zrobionymi zmianami jestem MILE zaskoczony. Moc wyjsciowa TX "nie mierzylem"ale na szybko ocenilem na ~3Woutp".Nie jest to max mocy ale optimum. Tor RX-a pracuje poprawnie...brakuje tylko RIT-a ,ale to juz nie taki problem dla mnie (dzisiaj tzn.23 lutego dorobilem RIT)aby moc pracowac split :)) na 30m.
Co usyskalem na "stole"??...malo ale...2008.02.21 R6ANT 599/599,AO1WAP 599/599,EI90R 599/599,TM1ANT 599/599.NC VQ9JC,VP6DX(split). 2008.02.23 YT8T 599/599,LZ05ANT 599/599,A45XR 599/599,R6ANT 599/599.
Slychac bardzo dobrze bylo 9M2TO,D2NX,9K2HN,VP6DX jednak ze wzgledu na brak split-u nie moglem zrobic QSO C.Owszem dostawalem QRZ SP8R?? ale pile-up byl tak duzy ze zawsze ktos mnie przykryl:)) pomimo uzywania Hex Beam-a 40-10m.
Ale temat Libry uwazam dla mnie za otwarty szczegolnie ze Wlodek podesle mi kwarce do przetestowania nowej przemiany.
Moja uwaga odnosnie wplywu temperatury tranzystora w PA na stabilnosc temper. calego ukladu glownie VXO.NALEZY przeniesc tranzystor 2SC2078 z zamiana zalutowania wyprowadzen na druga strone chassi ->jezeli wykozystujemy uklad chassi typu H.
2008.02.23 Pomiar Pout.
Rohde@Schwarz 3.7W,nie jest zle:)))mysle. Mozna uzyskac 6W,ale nalezy zalutowac dodatkowy stopien(pajak-a:)) ) w PA.

P.S. Czas na testy temperaturowe ze zdjeciami tym razem dla -34 i -70 stopni dla takiej malej plytki zrobie w przyszlym tygodniu. Hmmmm.. calosc wypada o "niebo" lepiej niz Taurus przerobiony na CW i Aquarius.
 Wlodku...to jest TO za "psie" pieniadze mozna miec radio spelniajace rygorystyczne wymogi...niech ktos sobie poslucha na Librze w okolicy 10.100-10.115 czysta przyjemnosc a dlaczego?? w tym zakresie???jak ktos poslucha to bedzie wiedzial dlaczego!!!.
Sprzet pomiarowy?? typowy -> patrz dziennik Taurus by SP8RHP.
Moje dalsze spostrzezenia podesle do Ciebie Wlodku jak przerobie IF 14M-3,8...

Pozdrawiam Ciebie oraz wszystkich konstruktorow ktorzy beda robic Libre na 30m.WARTO!!!!!!!!!!



Gratulacje !!!

 

7 Marca  2008

Czytaliście pewnie relacje Leszka SP7FFY z 14 lutego. Dzisiaj mam wielką przyjemność pokazać jego skończone dzieło, czyli Librę 80 z dodatkami. Oto krótki, ale niezwykle miły dla mnie E-mail od Leszka:

Witam Włodku
Udało mi się zamknąć "Librę" w obudowie foto w zał.
W środku udało się pomieścić dodatkowo płytki filtru SCAF i klucza telegraficznego, są umiejscowione nad płytką główną-/uff zrobiło się ciasno/ stąd dodatkowe potencjometry i wyłącznik Scaf'a na płycie czołowej i tylnej. Na płycie czołowej w prawym górnym rogu są dwa mikro przyciski to dwa bufory klucza a na tylnej potencjometr regulacji prędkości. Całość umieściłem w obudowie T 36 ze zmienionym sposobem mocowania pokrywy - mocowanie na cztery śrubki po bokach.

Pozdrawiam
vy 73!
Leszek SP7FFY

 

Libra 80 Leszka SP7FFY

 Już w obudowie wraz ze SCAF'em

 

"Waga" Leszka SP7FFY

 Jak widać, "produkcja" noworoczna..;-)). 

Gratulacje Leszku !!!

 

9 Marca  2008

Krótki telefon od kolegów i akcja minikit'y Libry została zakończona. Ostatnie dwie sztuki na pasmo 40m powędrują do niedawna zagorzałych miłośników QRO, którzy zatęsknili za majsterkowaniem i pragną przeżyć przygodę z QRP. Nic lepszego nie mogło im się przydarzyć w niedzielę...;-)).

Jestem bardzo zadowolony, że prawie setka kolegów jak dotychczas zainteresowała się  projektem Libra.  Pora to odpowiednia, bo już niedługo zaczniemy wyjeżdżać w teren i np. aktywować gminy. Na przełomie kwietnia i maja czeka nas także coroczny Memoriał SP9DT na telegrafii, a we wrześniu VI SP-QRP Contest..

Mam odpowiedni zapas płytek drukowanych do Libry wraz z układem scalonym MC3361C, a więc kolejni chętni do budowy transceiver'a QRP CW mile widziani. Znalazłem także kombinację VXO i BFO dla pasma 20m i za jakiś czas podzielę się z Wami efektami eksperymentu.

13 Marca  2008

Robert SP8RHP przesłał mi mnóstwo informacji oraz wyniki niektórych pomiarów swojej Libry na pasmo 30m. Jego relację zamieszczam w całości. Czekamy tylko na fotkę Libry 30 w pudełku.

Czesc Wlodku...
Zezwalam Tobie na zamieszczenie tego tekstu na Libra dziennik:))).
W pelnym rozwinieciu zamiescilem tekst na QRP grupie.
Co musze dodac od siebie???.
Wykonalem filtr 5 kwarcowy na 3.840 szerokosc 1kHZ...(dokupilem jeden kwarc do BFO).
Obwody wejsciowe...pierscionki Amidon T50-6, sa wieksze od oryginalnych i żółte:))).
WYRZYCILEM WSZYSTKIE dlawiki odsprzegajace.. zastepujac je dlawikami na F2001 fi 6.3mm (Polerowskie),
z pomiarem L-metrem.
Elektrolity Tantale.
Dodatkowo zabudowalem tlumik 10dB oraz wzmacniacz w.cz:))) ,ale.. na tranzystorze 2P901,
kto przesteruje taki przedwzmacniacz???????noooo chyba ze zapniemy na wejscie RX 10-20W:)))).
Ten wzmacniacz RX-a jest zalaczany przekaznikami TYLKO przy paskudnej propagacjii.
IP3 ..szacuje na 10-15dbm...
RIT/SPLIT(pseudo..)wg mojego ukladu.. ktory zamieszcze na stronie.
Efekty...
 Prace na Librze 30m+HexBeam w czasie od 2008.02.21-2008.03.09(17 dni-wieczorow i nocy) przeprowadzilem nastepujace QSO...
Zaznaczam iz jako zagorzaly DX telegrafista:))) nie wolalem jak popadnie stacji EU tylko wybieralem co smakowitsze
keski dla QRPp.
---------------------------------------------
R6ANT    599/599
AO1WAP   599/599
EI90R    599/599
VQ9JC    NC
TM1ANT   599/599
YT8T     599/599
LZ05ANT  599/599
A45XR    599/599
JA5CJZ   599/549
A45XR    599/599
J28OO    599/599
4K4K     569/599
8R1PW    599/599
HK4CZE   599/599
ES90Z    599/599
ES90J    599/599
JA1LZR   559/559
CT/DL2GK 599/569
J28JA    NC
A45XR    599/599
9M2TO    599/599
PR7AR    599/599
T94WQ    599/599
F8BJ     559/559
GM0RNR   569/589
6W1SE    599/599
GB4IPY   599/599
3B8CF    599/559
4K9J     599/599
9M2TO    599/599
IS0GQX   599/599
EA6SX    599/599
U0AL     599/569
EX2A     599/599
4L1FX    599/599
LZ130LO  599/599
A45XR    599/599
PR7AR    599/599
CP8XA    559/449
DL2RVL/HI9 599/599
FM5LD    NC
IS0GQX   599/599
4Z5ML    599/599
PJ5NA    599/569
EA7GMJ   559/569
A45XR    599/599
UU9JX/MM 599/589
PY1OTO   559/529
YV5JF    559/539
PJ5NA    599/569
CO8LY    599/599
H7/IV3IYH 599/599
TX5C         NC
YV5KG       599/599

Ufff.. napisalem sie:))) i rozpisalem..to sa qso Libra na 30m+HexBeam.
Slychac duzo ale jesli pracuje "full pure" QRPp to jest TO!!!
Trudno sie dowolac do np...TX5C ale to QRPp:)))ale SLYCHAC TX5, to tez sie liczy pomimo tumultu z EU/USA!!!
Jeszcze jedna konkluzja na ten temat...
Libra.. nie mialem narazie czasu pomierzyc BDR i IP3 ale szacuje je na BDR ~90db i IP3 na ~10-15dbm...w moim wykonaniu.
Glownymi czynnikami pracujacymi na sukces sa:
1.Operator - wiedziec...jak,gdzie sluchac i KIEDY wolac:))).
2.Antena
3.Radio.

P.S. Moze troche przydlugawo ale przepraszam.
Pozdrawiam WSZYSKICH kolegow QRPp...... VY 733333333
 Robert SP8RHP.


 

20 Czerwca  2008

Długo nic w dzienniku... Dopiero Waldek SP3UR pokazał jak wspaniale potrafi konstruować, nie tylko transceiver'y. Oto krótki, ale jakże treściwy E-mail od Waldka...

Witam Włodek!
Libra w końcu skończona, tzn. zapakowana w obudowę. Dołożyłem filtr scaf ( http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2/avt5109.htm ) i klucz elektroniczny wg. Grzegorza SP5EIN. Pomysł manipulatora podpatrzylem od PA0CMU ( http://home.wanadoo.nl/cmulder/ ). Będę musial jeszcze popracować nad driverem. Na wyjściu uzyskałem 2,5 W. Teraz tylko wieszać anteny i szukać wolnego czasu ;-)
Pozdrawiam serdecznie
Waldek SP3UR

 Gratulacje za całokształt konstrukcji !!!!

 

Libra 80 wykonana przez SP3UR

Nad Librą SCAF filter z kit'u AVT, obok manipulator home made.

 

Libra 80  SP3UR w środku

Wszystko jak należy, aż miło zajrzeć..

 

8 Lipca  2008

Autorem kolejnej Libry na pasmo 80m jest Tadeusz SQ8JQX. Jego egzemplarz działa znakomicie, a drobny kłopot z zanikiem oscylacji VXO w pewnym położeniu potencjometru, wkrótce zostanie usunięty. Serdeczne gratulacje !!!

 

Libra 80 wykonana przez SQ8JQX

 Bardzo ładne wykonanie w odcieniu niebieskim

 

28 Marca  2009

Projekt Libra nadal żyje, gdyż od ostatniego wpisu wysłałem kilkanaście mikrokit'ów. Zainteresowani koledzy mogą nadal otrzymać płytki, kwarce, MC3361 i parę drobiazgów. Wystarczy tylko wysłać do mnie E-mail. Sam wreszcie postanowiłem zamknąć do obudowy Librę 40, tę którą prezentowałem na żywo podczas Warsztatów QRP w Tomaszowie Mazowieckim. Oto fotki z dzisiaj.

 

Libra 40 wykonana przez  SP5DDJ

 A'la Drake w kolorze wiosennym

 

 

Libra 40  widok z tyłu

 Obeszło się bez większych wpadek montażowych

 

1 września  2009

Pragnę przedstawić kolejną Librę 80, którą samodzielnie wykonał Filip SQ8NGZ. Konstruowanie zaczął w zeszłym roku, równolegle przygotowując się do egzaminów na uczelni i na licencję krótkofalarską. Pracy było dużo, gdyż był to pierwszy poważny projekt młodego nadawcy. Przez jakiś czas wspólnie pokonywaliśmy problemy, które wynikały podczas stopniowego uruchamiania Libry. Wymieniliśmy ponad 70 E-maili i w końcu transceiver Filipa ożył i zaczął działać jak należy. Tu chciałbym Ci serdecznie pogratulować wielkiej ambicji, konsekwencji i wytrwałości. Zdobyłeś wiele, wiele doświadczeń konstruktorskich i rozwinąłeś cenną intuicję montażową.

Filip, bogatszy o wiedzę podczas uruchamiania Libry, rozpoczyna wkrótce prace nad Taurus'em. Tak więc za jakiś czas zobaczymy pewnie jego Byczka w Dzienniku 2009/2010.

 

Libra 80  wykonana przez Filipa SQ8NGZ

 Widziałem radyjko w środku - naprawdę tak samo ładne jak na zewnątrz. Cieszy widok a'la Drake :-)

 

5 listopada  2010

Ponad rok minął do czasu, gdy kompletna Libra ujrzała światło dzienne. Dzisiaj znacznie mniej kolegów-konstruktorów montuje jednopasmowe transceiver'y CW. Jednym z nich jest Kuba SQ7OVV ( ex. SP7MTZ). Mam wielką przyjemność zaprezentować jego Librę na pasmo 40m wraz z fajnym opisem z E-mail'a. Serdeczne gratulacje Kuba. Jak wielu pisze - CW is an art ( telegrafia jest sztuką).

Witaj Włodku,
mam nadzieję, że wypoczynek się udał. Mnie w tym czasie udało się w końcu zamknąć (czy to w ogóle możliwe,
żeby już w tym nie grzebać?) mój program Libra 40. Zabrałem urządzenie w zaawansowanym stopniu wykonania do kolegi, który dysponuje większym
ciut doświadczeniem oraz znacznie bardziej rozbudowanym zapleczem pomiarowym. Pół godzinki grzebania. strojenia i szukania sygnałów z
sondą oscyloskopu przyniosło efekty. Urządzenie wykazało intensywne oznaki życia :) Ucieszyłem się, jak małe dziecko. W ciągu kolejnych dwu dni dokończyłem budowę i uruchomiłem na paśmie. Przy pomocy mojej
anteny KDZO/21 (Kawał Druta Za Oknem / 21etrów) miałem łączności z Czechami, Szwecją, Białorusią i Węgrami. Od wszystkich niezłe raporty.
Na czas "łykendu" z okazji Wszystkich Świętych dostałem od szwagra pozwoleństwo na doświadczenia antenowe w jego ogródku. Powiesiłem prawdziwą deltę 42m między dachem jego domu i płotem. Dopiero wtedy
okazało się, jak mało wolnego miejsca jest na paśmie! Wkrótce wybieram się do spółdzielni mieszkaniowej pogadać o warunkach rozwieszenia anten w domowym QTH. Do zaliczonych krajów dołączyły Niemcy, Włochy i
Francja. Szwagier z rodziną mieszkają na wsi pod Zduńską Wolą i warunki odsłuchu były tam rewelacyjne, a praca na tarasie w zachodzącym słonku z dobrą kawą na podorędziu to czysta przyjemność.

Zamknąłem całość w obudowie T22. Jest to obudowa "na styk" dla tego urządzenia. Dobrze, że w Burzeninie kupiłem tę maleńką skalę częstotliwości, bo normalna zalecana przez Ciebie DL4YHF w opracowaniu
Łukasza, to "za wielkie bydle" .Jako podkładka pod potencjometry została wykonana płytka laminowana, co dało ten świetny efekt, że bolce ustalające potencjometrów nie sięgają blachy obudowy i ośki są
znakomicie umasione. Płytka jednym przewodem połączona z masą płytki transceiverka.
 
Pora na dalsze działania. Zamierzam moją "konstruktorską karierę"
rozwijać dalej w kolejnych krokach:
Libra 30.....
Tyfon....
Się okaże ;)
 Tyfon będzie większym wyzwaniem, bo nie ma do niego kitu, ani nawet
płytki. Jak rozwój, to rozwój ;)

Dzięki stworzonej przez Ciebie możliwości zabawy z Librą wróciłem do
przygody budowania urządzeń elektronicznych, za co serdecznie
dziękuję.

Pozdrawiam
Kuba
sq7ovv ex sp7mtz


Libra 40  wykonana przez Kubę SQ7OVV

 

Środek Libry 40 - ciasno, ale profesjonalnie...

 

28 grudnia  2010

Nadszedł czas na zamknięcie kolejnego mojego projektu. Płytki się skończyły i zainteresowanie też.  

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie Librą, niech Wam służy jak najlepiej.

73'ss Włodek

 

8 stycznia   2012

Post Scriptum

Adam SP6HET tak napisał:

Witam. Popełniłem librę ok..2lata temu chodzi do dziś zrobiłem na niej więcej niż połowę Europy, radyjko chodzi fantastycznie.w załączniku foto ,mam nadzieję że umieścisz je w dzienniku LIBRA.

73 Adam SP6HET.

Oczywiście umieszczam i gratuluję !

Libra 80 w wykonaniu Adama SP6HET

Obok homemade klucz elektroniczny ( jak sądzę)

 

Libra 80 w środku

 

Zastanawiam się, czy nie uruchomić kolejnego, jeszcze prostszego projektu minitransceiver'a CW...hm :-))

Strona Główna