Taurus Dziennik 2012

 

 

11 lutego 2012

Pierwszy Taurus w tym roku uruchomił Robert SQ9RSC ! Nie było łatwo, ale w końcu po perypetiach odkrywania zawiłości konstrukcji w.cz pełny sukces.

Wielkie gratulacje !!!

Robert tak pisze, nie tylko do mnie, o finale budowy Byczka:

Witam Włodek

Po wielu ciężkich bojach udało mi się uruchomić Taurusa na 80m. Boje te wynikały głównie z mojej winy ale wystarczy uruchamiać stopień po stopniu - trzymając się instrukcji i wszystko działa aż miło. Z rewelacji przy budowie - udało mi się spalić dwa dławiki na kolektorach tranzystorów stopnia pierwszego i drugiego ponieważ sonda oscyloskopu zrobiła mi zwarcie :-). Długo szukałem przyczyny, bo kto by podejrzewał dławiki ale wystarczyło popatrzeć na schemat, zmierzyć napięcia i wszystko było jasne. Nie róbcie nic na siłę. Liczy się w budowie wyłącznie logika... czyli działający stopień za stopniem... powolutku do celu, bez pośpiechu.
Udało mi się na zaciskach antenowych uzyskać przy modulacji aż 85V napięcia międzyszczytowego - tak więc bogato.

Obudowa gięta na cyfrowej giętarce. Otwory wypalane laserem. Lakier
elektrostatyczny grafitowy. Pokrętła czarne pochodzą z wzmacniacza Sony.
Srebrne pokrętła pochodzą ze wzmacniacza Akai. Pozłacane stopki z korkowymi
rdzeniami pochodzą z odtwarzacza CD firmy Onkyo.

Czarne pokrętła - głośność, mikrofon, tłumik antenowy, 1 - atrapa potencjometr
(do wykorzystania).

Srebrne pokrętła - strojenie i precyzer. Miernik pochodzi z reflektometru do CB.
Skala cyfrowa od Stefana SP3OTS. Oprawki chromowane na diody LED dostałem
od Pawła SQ9PPR.

Co bym zalecał konstruującym Taurusa. W razie z problemami uzyskania stosownej częstotliwości BFO i GFN - należy wlutować niebieskie trymerki - przy czym w GFN trzeba podlutować do niebieskiego trymera przy kwarcu równolegle kondensator 4,7pF. Co do miarki mocy - trzeba dobrać rezystor idący do gorącej żyły z zakresu 100 Ohm - 1k. Tak nie mam więcej uwag. Każdy kto trzyma się budowy stopniami i instrukcją uruchomi Taurusa bez większych problemów.

Dziękuję Włodek za Twoje rady i anielską cierpliwość przy lawinie moich pytań : ).
Pierwsze QSO jeszcze przede mną. Mam problem z anteną i pasuje dobudować zalecaną skrzynkę antenową.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję
Robert
SQ9RSC

 

Taurus 80 w wykonaniu Roberta SQ9RSC

Wygląd wspaniały, więcej gałek niż w oryginale :-))

 

15 lutego 2012

Zygmunt SQ9IWQ właśnie uruchomił kolejnego Byczka ( pierwszy na pasmo 80m był gotowy w 14 października 2011 r.), tym razem na pasmo 14 MHz.

To już "wyższa szkoła jazdy".

Gratulacje !!!

Taurus 20 w wykonaniu Zygmunta SQ9IWQ

 

 

Taurus 20 w środku - widać dodatkowe moduły

 

A tu parę słów komentarza:

 
Kolego Włodku jeżeli masz ochotę to możesz do działu historia dopisać kolejną uruchomioną konstrukcję Byczka tym razem na 20m. Jeżeli chodzi o uruchamianie to poszło dosyć sprawnie, procentują doświadczenia nabyte przy pierwszej konstrukcji na 80m. Moc jaką udało mi się uzyskać to około 2W, przy czym przy pierwszym uruchamianiu miałem końcówkę mocy (2SC2078) kupioną w AVT i jak zmierzyłem napięcie na obciążeniu to byłem pozytywnie zaskoczony było 35v napięcia, przy odsłuchu sygnał był bardzo ładny bez zniekształceń (odbiór na odbiorniku Degen) ale chwila euforii trwała krótko, przy kolejnych pomiarach bo nie bardzo chciało mi się wierzyć w tak wysokie napięcie na wyjściu, podczas silnego gwizdu w mikrofon odskoczył opornik obciążenia (słabo przylutowany) i niestety poleciał tranzystor sterujący BSX 59 i PA. Po wymianie na nowe tranzystory kupione gdzie indziej (robiłem próby z 8 tranzystorami) 15v na wyjściu i nic więcej.

Mam poważne wątpliwości w jakość tranzystorów na których żadna ze znanych firm producentów półprzewodników nie chce się podpisać. Piszę to wszystko dla informacji młodych konstruktorów którzy budują tą wspaniale zaprojektowaną konstrukcje i zastanawiają się czemu nie mogą uzyskać na obciążeniu odpowiedniej mocy.


Wskaźnik wykonałem na podstawie schematu ze strony adres poniżej.

http://www.py2bbs.qsl.br/s-meter.php

Z poważaniem
Zygmunt
sq9iwq

2 marca 2012

Kolejny Taurus zawitał do galerii. Tym razem autorem jest Ryszard SP3BUF. Gratulacje !!

A tak Rysio do mnie napisał ( i do Wszystkich):

Cześć Włodku.
Obiecałem napisać kilka słów na temat montażu i wrażeń z pierwszych łączności, jakie przeprowadziłem na Taurusie 80.
Właściwie to nie mam, o czym pisać. W moim przypadku Taurus dał się uruchomić bez większych problemów.
Pomogła w tym doskonale napisana instrukcja. Jeśli postępuje się zgodnie z opisem to mamy połowę sukcesu za sobą. W internecie jest wiele opisów modernizacji. Ja wybrałem propozycję Roberta SP3RAF polegającą na zastąpieniu GFN sygnałem BFO. Dużo czasu poświęciłem sprawdzaniu elementów przed jak i po wlutowaniu. Nie sprawdzałem tranzystorów. Zabawa z Taurusem, z bardzo długimi przerwami, trwała 3 lata.
Odbiornik uruchomił się przy pierwszym włączeniu. Do zestrojenia filtrów, BFO i sprawdzenia AGC moim zdaniem nie wystarczy jako antena kawałek drutu. Z nadajnikiem było trochę więcej pracy. Wadliwy okazał się tranzystor J310 - wymieniłem. Przy prawidłowo ustawionych punktach pracy nadajnik wzbudzał się.
Wystarczyło wlutować kondensatorki 120 pF między kolektory a masę w PA i Driv oraz wlutować rezystor 8,2k w I uzw TR.
Odbiornik z anteną W3DZZ pracuje wyśmienicie. Odbiór na słuchawki jak i na głośnik jest bardzo dobry. A nadajnik - 24 lutego br. na moim Taurusie przeprowadziłem pierwsze łączności: najpierw z kolegą Arturem SQ5NWA, kolejną z DL8UAA, który o moim sygnale powiedział krótko - excellent.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich amatorów lutowania, a Tobie Włodku serdecznie dziękuję za projekt Taurusa i za to, że budowa "byczka" dostarczyła mi wiele miłych chwil.
Ryszard SP3BUF

Taurus 80 w wykonaniu Ryszarda SP3BUF

Piękny zasilacz HM pod spodem...

 

 

Taurus 80  Ryśka w innym ujęciu

 

31 marca 2012

Wiosna już zawitała, a z nim kolejny działający Taurus.

Gratulacje należą się Przemkowi SQ8NYK, który tak opisuje swoje konstruowanie byczka:

Witaj Włodku!

Miło mi poinformować, że ukończyłem pracę nad moim Taurusem. Zeszło mi od listopada do teraz czyli 5 miesięcy... Odbiornik miałem gotowy w grudniu. VFO stoi stabilnie po ok 10min. Cewkę zalałem woskiem i użyłem dwóch styrofleksów po 47pF. Z odbiornikiem nie było żadnych problemów, ruszył od pierwszego włączenia. Ładnie odbiera nawet słabe sygnały.
Nadajnik był bardziej kapryśny. Modulator ładnie się zrównoważył ale oddawana moc w.cz była niewielka..., kombinacje różnych sposobów zamieszczonych w internecie nie pomogły. Ostatecznie bez wzbudzeń udało mi się uzyskać ok 1,5W mocy w całym pasmie (Taurusowi niestraszna niedopasowana antena). Po wielu próbach postanowiłem dobudować proste PA wg. F6BQU i Taurus się rozbrykał z mocą ok 5W. Sygnał GFN jest pobierany z MC3362P. Przeprowadziłem kilka QSO na antenie 2x20m sznurka od bielizny...
Raporty otrzymywałem różne: SP7BYG- 56, SP8RHL- 59, SP6PTT- 47, SP1TMD- 33, SQ5HE- 58.

Czas spędzony przy Taurusie był wyjątkowy i pouczający. Jest to moja pierwsza konstrukcja tego typu. Oczywiście nie udałoby mi się bez pomocy kolegów z klubu SP7KKX i forum sp-hm.pl. Dziękuję Włodku za świetny projekt Taurusa i do usłyszenia w eterze!

73! Przemek SQ8NYK

Taurus 80 w wykonaniu Przemka SQ8NYK

 

11 Listopada 2012

Cisza w dzienniku nie oznacza końca projektu Taurus,  a wręcz przeciwnie. Aktualnie wiem o kilkunastu Taurusach będących w budowie i cieszy mnie fakt, że konstruktorzy nie pędzą jak nasz świat, tylko smakują przyjemność tworzenia, modyfikowania, doświadczając i ucząc się po drodze.

Gratulacje należą tym razem Marcinowi SQ2RBW, który posiada już dwa Taurusy !

 

Taurusy na pasma 20m i  80m  w wykonaniu Marcina SQ2RBW

 

SQ2RBW pisze  o tym w ten sposób:

Witaj Włodku,

Przesyłam zdjęcie dwóch moich Taurusów na pasmo 20m oraz 80m.
Foto Taurusa na pasmo 20m przesyłałem już wcześniej 11
(patrz Taurus Dziennik 2011, gdzie Marcin dopiero robił licencję) kwietnia 2011 a w
intensywnej eksploatacji jest od 15 listopada 2011, kiedy to otrzymałem pozwolenie radiowe i zawiesiłem antenę. Mija prawie rok od tej daty i
log pokazuje: 710 QSO, zaliczone 47 krajów. Najdalej upolowane 2 QSO ze stacjami z Japonii podczas kilkuminutowych niezwykle silnych otwarć na
ten kierunek, trafiło się ślepej kurze ziarno ;)
Taurus na pasmo 80m dopiero zaczyna być eksploatowany i przeprowadziłem kilka QSO z pozytywną opinią korespondentów o jakości sygnału.
Moc wychodząca 2W, nacisk położyłem na jakość modulacji. Jak praktyka pokazuje lepiej jest mieć nieco niższą moc, ale dobrze uformowany i
czytelny sygnał niż nieco większą moc z gorszą modulacją.

Pozdrawiam,
Marcin SQ2RBW

 

27 Listopada 2012

Dzisiaj dostałem piękne fotki Taurusa 80 w wykonaniu Pawła SP9ODD. Sami zobaczcie jak fajnie sobie przysposobił obudowę po starym CB.

Taurus 80 w wykonaniu  Pawła SP9ODD

 

Bardzo fajna płyta czołowa

 

Taurus 80 SP9ODD w środku

A tu kilka słów od SP9ODD:

Witam
Przesyłam kilka fotek Taurusa na 80 m. TRX pracuje już od roku...
Z odbiornikiem nie było problemów i jestem zaskoczony czułością - porównywałem z FT 707
i słychać było stacje z porównywalną siłą sygnału.
Jeżeli chodzi o nadajnik to było trochę problemów, ale porady kolegów na forach
i na Twojej stronie bardzo pomogły w doprowadzeniu do finału.
Jestem zadowolony z tej konstrukcji. Jak widać na fotkach obudowa TRX-a po starym CB radio.
Przeprowadziłem już kilkadziesiąt łączności z dobrymi raportami od korespondentów.
Pozdrawiam
Paweł - sp9odd
73 !


Gratulacje więc z okazji oswojenia Byczka :-)

 

5 Grudnia 2012

Kolejny Taurus zawitał do mojego dziennika. Autorem swojego byczka jest Grzegorz SQ3ODQ. Jestem pełen podziwu dla jego zaangażowania i determinacji, co zakończyło się bardzo szczęśliwym finałem. Poczytajcie i popatrzcie sami...

Taurus 80 w wykonaniu  Grzegorza SQ3ODQ

 

Taurus SQ3ODQ w środku - ciekawe rozwiązanie z przekładnią i zwykłym potencjometrem ( ekonomicznie)

 

Taurus Grzegorza widziany z góry

Włodku,

Zasyłam fotografie mojego Taurusa 80. Obudowa została zaadaptowana z tunera cyfrowego SONY. Panel czołowy wykonany z laminatu dwustronnego,
dzięki temu mogłem bez problemów zbudować łoże dla potencjometru 50k B sprzężonego z przekładnia planetarną.
Do dziś z powodzeniem przeprowadziłem łączności z , w kolejności odwrotnej do dnia 29.11.2012 Kiedy uruchomiłem TX:
SP9RQQ 03.12. rpt nad 59 odebrany 59 - Marian Nowy Targ
SQ3TGZ 03.12 rpt nad 59 odebrany 59 - Magda Ostrów Wlkp.
SP7VC 02.12 rpt nad 59 odebrany 55 - Przemysław Łódź
SP5ZIM/5 01.12 rpt nad 59 odebrany 57 - Ryszard Czernice Borowe
SP3OCG 30.11 rpt nad 59 odebrany 57 - Grzegorz Koło
Sp3SPK 29.11 rpt nadany 59 odebrany 59 - Piotr Krzemieniewo


Zaznaczę że pracuje na antenie kompromisowej LW 20,5 ze skrzynka MFJ949E. EasyATU - skrzynka automatyczna z projektu HM-Group potrzebuje
sterowanie ponad 5 W by dostroić obwody L i C. Włodku, moc po dokładnym zestrojeniu ponad 3 Waty.

Zastanawiam sie nad dobudowaniem wzmacniacza 10 W na dwóch tranzystorach IRF510 - miejsce w obudowie jest , hi.

Włodku, dziękuję za Wszelką pomoc w budowie TRX, możesz być pewny że zajmuję główne miejsce na moim biurku pośród wszystkich urządzeń
jakie wybudowałem dotychczas, hi.

Łącze wyrazy szacunku.

73! - Grzegorz SQ3ODQ

A ja serdecznie dziękuję i gratuluję Grzesiowi, bo piękny Taurus się nam objawił

 

C.D.N.


Do dzisiaj wiadomo mi o 117 działających Taurus'ach.

Ciekawe jakie są losy pozostałych byczków ?


 

Komplet płytek drukowanych oraz  + BB104G + MC3362P  do budowy transceiver'a Taurus jest stale dostępny.

 Napisz do mnie E-mail

Strona główna  -  kliknij TU