Taurus -Dziennik
Tutaj możesz pobrać pliki i zapoznać się z historią projektu Taurus.
Jest to też miejsce, w którym umieszczone będą wszystkie spostrzeżenia i modyfikacje transceiver'a zgłoszone przez autora i kolegów. Powstawać będzie galeria fotografii i kto wie, może w przyszłości "Klub Taurus"?
Pliki do pobrania:
Instrukcja montażu i uruchamiania Taurus'a dla pasma 20m ( prawie 0,6 MB ) kliknij TU
Okładka do instrukcji wykonana przez Jarka SP2SWJ (dzięki...) kliknij TU
Schemat płytki RX kliknij TU
Schemat płytki TX Kliknij TU
Duży rysunek płytki RX (dla początkujących) kliknij TU
Duży rysunek płytki TX (dla początkujących) kliknij TU
Wykaz elementów ( pasmo 20m) sporządzony przez Adama SP1EXB (dzięki !!) kliknij TU
Wykaz elementów do kalkulacji kosztów Taurus'a sporządzony
przez Łukasza SQ2DYL ( dzięki !!) kliknij TU
Wszystkie pliki, a w szczególności schematy i instrukcje Taurus'a objęte są honorowymi prawami autorskimi SP5DDJ
29 stycznia 2005
Po opublikowaniu pierwszej informacji o Taurusie już 35 kolegów wyraziło chęć konstruowania transceiver'a. Wygląda na to, że trzeba zamawiać płytki drukowane. Piotr SP5FCI pracowicie przetwarza pliki wykonane w programie ExpressPCB na format CAD. Po rozpoznaniu w kilku firmach wydaje się, że koszt kompletu 2 płytek będzie dosyć niski. W chwilach wolnych piszę pomału instrukcję montażu i uruchomienia, ale jak sądzę wielu kolegów da sobie radę i bez niej. Powstaje też koncepcja pilotażowego minikit'u.
24 lutego 2005
Lista zainteresowanych samodzielną budowa Taurus'a sięgnęła 50 kolegów, a więc całkiem sporo. Płytki próbne pojechały do Piotra SP9LVZ w celu ostatecznej weryfikacji i uruchomienia egzemplarza #002. W tym czasie będę na urlopie, a więc w końcu marca ostateczna wersja płytek wejdzie do "produkcji".
Próbny zestaw płytek.
TX mierzy 110mmx70mm, a RX mierzy 90mm x 70mm
1 kwietnia 2005
Coraz bliżej do dnia, w którym pierwsi koledzy zaczną montować Taurus'a. Płytki próbne zmontował niezawodny Piotr SP9LVZ i zaraz potem przekazał E-mailem wszystkie poprawki innemu Piotrowi SP5FCI. Mogłem więc w końcu marca zamówić pierwszą serię płytek w wytwórni. Jednocześnie powoli kompletuję elementy do "minikit'u". Spodziewam się, że w połowie kwietnia zacznę wysyłać miłe E-mail'e do zainteresowanych kolegów.
4 kwietnia 2005
Dzisiaj wpłynęło 73 zamówienie na płytki + minkit Taurus i zdecydowałem o zamknięciu listy na "płytki + minikit". Ze względów czasowych nie będę mógł wywiązać się z większej ilości zamówień, tym bardziej, że jak wiadomo robię to "non profit" w wolnym czasie. Pierwsza seria płytek powinna byc gotowa we wtorek 12 kwietnia i zaraz po tym zacznę przygotowywać minikit'y lub same płytki do wysyłki. Czekam jeszcze na dwie przesyłki z elementami. Wszyscy zainteresowani otrzymają informację E-mail. W niedługim czasie (wzorem projektu Aquarius) skończę pisanie instrukcji montażu i uruchomienia dla początkujących, która zostanie opublikowana na tej stronie.
5 kwietnia 2005
Powstała już nowa lista chętnych na płytki Taurus'a. W zależności od ilości chętnych będzie dostępna odpowiednia ilość kompletów płytek w dosyć krótkim czasie. Zarejestrowano już znaki 3 kolegów.
9 kwietnia 2005
Week-end poświęciłem na dokończenie sprawdzania, czy i jak Taurus sprawować się będzie na innych pasmach. Zmontowałem więc wersję na 80m pisząc równolegle instrukcję montażu i uruchomienia. Zamieszczone w instrukcji zdjęcia pochodzą z wersji ( nie obudowanej) na 3,5MHz, gdyż możliwe było wtedy pokazanie wszystkich istotnych detali konstrukcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem początkujących konstruktorów. Otworzyłem też "Oryginał" na pasmo 20m i pomierzyłem napięcia i prądy. Wprowadziłem też ogólne "dopieszczenie" filtru drabinkowego w części odbiorczej, zastępując kondensator 47pF w drabince kondensatorem 68pF. Z dobrym bardzo skutkiem. Świadkiem pracy Taurus'a był dzisiaj Romek SP5OBJ i chyba mu się podobało. Zrobiłem też na "płytkach Taurus na 80m" dwa QSO ze stacjami SP0PAPA i SN27JP z wiadomych powodów.
Piotr SP9LVZ złożył płytki i ja też...
( to były dwa komplety z próbnej serii...trzy drobne błędy usunięte nożem ...hi...)
10 kwietnia 2005
O 19-tej skończyłem pisanie instrukcji do Taurus'a...ufff...Wyszło 26 stron i mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu błędów. Zresztą oceńcie sami... Instrukcja dotyczy Taurus'a na 20m, gdyż takie było założenie projektowe. Jak rozdysponuję zamówione prawie 70 minikit'ów na 20m, to postaram się zebrać w oddzielne opracowanie zestaw modyfikacji na pasmo 80m. Ale już teraz widać, że przeróbki nie są kłopotliwe. Przyjęcie częstotliwości pośredniej 8MHz ( pamiętacie Aquarius'a ?) umożliwia pozostawienie VFO bez zmian dla obu pasm, a to ważne. Reszta później. Najpierw 14 MHz musi ożyć u Szanownych Kolegów.... Na II liście zamówień na komplety płytek jest już 9 kolegów. Jak się trochę więcej uzbiera powtórzę zamówienie itd...Piotr SP9LVZ zamknął dzisiaj Taurus'a #002 do obudowy. Chcecie wiedzieć do jakiej? Zajrzyjcie na jego stronę www - http://republika.pl/sp9lvz .
13 kwietnia 2005
A więc płytki na I turę dystrybucji są już gotowe i odebrane z "fabryki". Wygląda na to, że wszystko O.K.
Płytki I seria
Czekam jeszcze na ostatnie elementy do minikit'u i dodatkowe rdzenie do TR1 i TR2. Jak sądzę od Jerzego i Wojciecha zacznę wysyłać do kolegów informacje o gotowości do dystrybucji. II seria płytek będzie zamówiona już niedługo, gdyż na liście do dzisiaj znalazło się już 21 kolegów. To bardzo cieszy...
16 kwietnia 2005
Rozpocząłem dystrybucję płytek i krótkiej serii MiniKit'ów. Kilku kolegów z Warszawy mogło odebrać osobiście i pewnie powoli lutują część odbiorczą. ;-)) Lista II na płytki urosła do 30 znaków i chyba zamówię następne płytki w tygodniu. Po perypetiach konwersji do formatu .pdf dołączyłem okładkę do instrukcji wykonaną przez Jarka SP2SWJ. Liczę na to, że koledzy montujący Taurus'a prześlą do mnie wszystkie uwagi i pomysły, aby można było opublikować je na stronie, tak jak to było w przypadku projektu Aquarius.
17 kwietnia 2005
Trochę przebudowałem stronę, dodając "Taurus - Dziennik". Jest więc pole do popisu dla eksperymentatorów.
Na początek proponuję, aby wypróbować następujące modyfikacje:
1. Podłączenie wskaźnika nadawania i S-metr'a
2. Podłączenie skali cyfrowej
3. Eksperymenty z różnymi tranzystorami mocy np. BD139 (najtańszy), 2SC1971, 2SC1970, 2SC1969 i inne...
4. Uruchomienie Taurus'a na innych pasmach niż 20m np. 80m, 40m lub 6m (?)
23 kwietnia 2005
A więc na Jerzego i Wojciecha dzięki Poczcie Polskiej wyekspediowałem 33 minikit'y do takich zacnych miejsc jak: Zukowice, Bolesławiec, Wrocław, Płock, Sokołów Podlaski, Solec Kujawski, Kraków, Koszalin, Olecko, Elbląg, Mińsk Mazowiecki, Gostynin, Wałbrzych, Poznań, Turek, Olsztyn, Tymbark, Skierniewice, Gorzów Wlkp., Katowice, Chojnice i Warszawa. Ciekawe, kiedy nadejdą pierwsze wieści o uruchomionych "byczkach"? Kolejne minikit'y będą przygotowane jak tylko "doleci" przesyłka z rdzeniami FT37-43, które za szybko się skończyły.
26 kwietnia 2005
Rdzenie dotarły, więc pora na wysyłkę pozostałych minikit'ów. Zamówiłem też II serię płytek, bo lista się rozrosła. Spodziewam się odbioru zamówienia około 12 maja. Powoli ruszają pierwsze odbiorniki "byczka", ale nie zapeszajmy ;-))
30 kwietnia 2005
Rankiem, aby uniknąć stania w kolejce wśród "tych co wysyłają PIT w ostatniej chwili" wyekspediowałem kolejne ( prawie wszystkie) minikit'y. Bardzo żałuję, ale więcej takich minikit'ów nie dam rady zrobić, a i tak skończyło się grubo ponad zakładaną przeze mnie zimą pilotażową ilość. Do wyczerpania zainteresowania będę udostępniał kolegom komplety płytek.
2/3 maja 2005
Postanowiłem wykorzystać jeden z wolnych dni i zamknąć Taurus'a na pasmo 80m do obudowy. Efekty można obejrzeć na nowej stronie klikając TUTAJ. I co dalej ??? Chyba zacznę pakować Aquarius'a 20m do obudowy....
10 maja 2005
Pierwsze RX'y ruszają. W instrukcji drobna pomyłka w oznaczeniu rdzeni na pasmo 20m - poprawiona. "Sprawę" wykrył Dominik ( dzięki !).
13 maja 2005
Z wielką przyjemnością zapakowałem dzisiaj ponad 50 kompletów płytek i jutro ( 14 maja) polecą do wielu miast i miasteczek w SP. Wraz z płytkami dołączony jest dla każdego trymer VFO, których zdobyłem odpowiednią ilość po bardzo atrakcyjnej cenie. Dochodzą pierwsze sygnały o pomyślnie uruchomionych odbiornikach, ale jak dotąd (od 26 kwietnia) nie ożył jeszcze żaden Taurus, o którym byłoby mi wiadomo...... Niezwykle interesujące wydaje się być, kto będzie tym pierwszym? Liczę, że koledzy realizujący projekt Taurus już wkrótce pochwalą się "publicznie" swoim dziełem. Chętnie więc utworzę galerię fotek, podobnie jak to miało miejsce podczas projektu Aquarius. Wiadomo mi nieoficjalnie, że koledzy w SP6 bardzo sprytnie dostosowali Taurus'a do pracy CW i SSB !! Czekamy więc na szczegóły. A przecież sezon QRP już w pełni. Słuchając 80-tki, co jakiś czas słychać wołające stacje małej mocy, szczególnie, że trwa akcja zdobywania dyplomu "Victory Day".
Wśród kolegów, którzy zaczęli montaż Taurus'a jest sporo nowych znaków oraz kilkanaście bardzo "świeżych" licencji. To bardzo cieszy, że młodzież nie zaczyna od kupowania transceiver'a, ale od nauki radiotechniki z książek, Internetu i własnych doświadczeń konstruktorskich. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego dla HAM'a jak moment, w którym ożywa jego radio i ktoś odpowiada na to pierwsze wywołanie. To tak jak z pierwszą randką, że nie wspomnę o innych pierwszych znaczących momentach w życiu każdego z nas.
14 maja 2005
Są już pierwsze modyfikacje do Taurus'a. Otóż znany Wam Rysio SP6IFN (AQ #018) bardzo dokładnie przeanalizował sprawę obu filtrów kwarcowych. Posługując się fachowymi obliczeniami oraz doskonałym oprzyrządowaniem sprawdził pasmo przepustowe filtrów i stwierdził, że charakterystykę filtru nadawczego można polepszyć usuwając oba dławiki 12 uH. Szczegóły wkrótce na stronie www.qsl.net/sp6ifn. Dzięki Rysiu... Sprawdziłem "uchometrem" i nie zauważyłem istotnej zmiany w jakości sygnału. Natomiast częstotliwość środkowa filtru nieco się zmieniła, gdyż musiałem ponownie równoważyć modulator. Dławiki więc na razie pozostają. Po południu wykorzystałem sposobność i wystartowałem na Taurusie 80 w Zawodach Olsztyńskich. Mimo zmiennej i kiepskiej propagacji udało się "wymęczyć" ( głównie uszy kolegów korespondentów) aż 44 QSO. Odbiornik sprawował się dobrze, choć automatyka nie pracuje tak skutecznie jak w naszych fabrycznych trx'ach. Taurus 20 znacznie lepiej daje sobie radę przy silnych sygnałach....ciekawe dlaczego ?
"Zawodowy" chrzest Taurus'a 80
16 maja 2005
Piotr SP9LVZ proponuje kilka interesujących dodatków i modyfikacji do Taurus'a. Szczegóły na jego stronie www.republika.pl/sp9lvz w sekcji "Homebrew". Przyznam, że przyjemnością skorzystałem z gotowych opcji S-metr'a i pomiaru sygnału wyjściowego w moim Taurus'ie na pasmo 80m. Wszystko działa bardzo dobrze. Dzięki Piotrze...
31 maja 2005
Koniec maja, a więc kolej na małe podsumowanie projektu Taurus. Po pierwsze, dostałem E-maile informujące o pomyślnym uruchomieniu kompletnych Taurus'ów ( bez obudowy) m.in. od Rysia SP6IFN i Jarka SP2FNC oraz części odbiorczych od SP2WN, SQ9LGU i SP4NDQ - gratulacje !. Po drugie, zamówiłem kolejną porcję płytek, a więc nie zabraknie dla chętnych. Po trzecie czekam na pierwsze zdjęcia od kolegów, którzy uruchomili swoje Taurus'em. To niezwykle istotny element projektu i nic tak nie zachęca do budowania samodzielnego transceiver'a QRP jak przykład innych kolegów. Proszę więc bardzo o nadsyłanie zdjęć do publikacji, nawet dopiero zaczętych urządzeń.
Poniżej pierwsze z nich:
Część odbiorcza Taurus'a Wena SP2WN
Kompaktowy układ montażu potencjometrów - bardzo elegancko
Działający odbiornik Maćka SQ9LGU
Układ odbiorczy współpracuje ze wspaniałym generatorem i licznikiem częstotliwości
Stopniowo uruchamiany RX Marka SP4NDQ
Uwagę zwracają piękne "kulkowe" kondensatory
Stopniowo uruchamiany RX Artura SP3HUO
Czysty i ładny montaż, a wśród elementów doskonałe kondensatory 0,1uF
12 czerwca 2005
A więc mamy pierwszego Taurus'a uruchomionego w paśmie 80m !! Dzisiaj będąc na działce słuchałem około 12UTC na 3700kHz i usłyszałem Radka SP3OKU, który pracował na Taurusie. Sygnał bardzo dobry jakościowo, a siła wahała się od S2 do S6, gdyż nie jest to pora na QRP w tym paśmie. Niestety na działce miałem tylko odbiornik i nie mogło dojść do łączności pomiędzy naszymi stacjami. Wyobrażacie sobie moją radość i dumę... Po południu podjęliśmy z Radkiem próbę QSO, ale o 17 UTC jest jeszcze za wcześnie więc spróbujemy wieczorem. Radek wczoraj i dzisiaj zrobił kilka QSO z SP z dobrymi raportami co do jakości sygnału. Drugi działający Taurus jest autorstwa Jarka SP2FNC. Wprawdzie Jarek nie nawiązał jeszcze "dziewiczej łączności", ale uzyskał na sztucznym obciążeniu 3,5W w paśmie 14MHz...c.b.d.o.
Serdeczne gratulacje dla obu kolegów !!!
Ciekawe, kiedy pojawią się kolejne Taurus'y w eterze? Czekam na sygnały i zdjęcia ;-))
Taurus 80 Radka SP3OKU - widok z góry
Świetnie wykonana obudowa z laminatu. Masy więc nie zabrakło, a i koszty minimalne
Taurus 80 Radka SP3OKU - widok z przodu
Odczyt cyfrowy czeka na wstawienie. Z tyłu obudowy widoczna jest dodatkowa płytka S-metra i wskaźnika mocy wyjściowej
Taurus 80 Radka SP3OKU - przed zamknięciem pokrywy
Widoczny bardzo staranny montaż okablowania płytek i gniazd. Wzmocnienie mikrofonu ustawione jest PR-kiem na optymalną wartość
Taurus 20 Jarka SP2FNC
Jarek uzyskał w paśmie 20m moc wyjściową 3,5W na 50 omach i właśnie kończy obudowę.
Ciekawe jaki to fajny licznik współpracuje z jego Taurus'em?
Taurus 80 Darka SP5-37-037
Bardzo staranny montaż nasłuchowca, który już wkrótce otrzyma własny znak. Super sprawa !! Odbiornik już działa, a nadajnik czeka na "legalne" uruchomienie.
26 czerwca 2005
Dzisiaj została przeprowadzona pierwsza dwustronna łączność pomiędzy dwoma Taurus'ami w paśmie 80m. O godzinie 16:36 dogadali się SP3OKU z SP5DDJ z raportami 56/57. Do łączności doszło zupełnym przypadkiem, gdyż wołaliśmy prawie jednocześnie stację zamkową z Tyńca ( SP9ZJF/) i szybko przeskoczyliśmy na 3740kHz. Radek ostatnio podniósł moc do 5W dobierając rezystor w emiterze driver'a na 5 omów. Sygnał rzeczywiście jest bardzo dobry ! Taurus jest także składany w Kalifornii przez WB6KWT. Bob jest bardzo wytrwałym konstruktorem urządzeń QRP i składa głównie kit'y. Płytki wysłałem mu pod koniec maja i widać pierwsze efekty... Swoją pracę dokumentuje na stronie www.wb6kwt.com .
15 lipca 2005
Dzisiaj zapakowałem do wysyłki kolejne płytki, tym razem także 2 zestawy PCB do USA ( K3PEG i AK9N) oraz do Japonii ( JF1PCX). Widać przykład Bob'a WB6KWT zaczął działać... Darek ex. SP5-37-037, a teraz SP5MGC z moją lekką pomocą uruchomił swojego Taurus'a. Przeprowadzona łączność testowa na płytkach bez obudowy potwierdziła dobry sygnał. Udzielając porad "on line" stwierdziłem, że uruchomienie części odbiorczej Taurus'a właściwie na stwarza problemów nawet bardzo początkującym kolegom. Natomiast część nadawcza stanowi pewien kłopot, szczególnie gdy zastosuje się nieodpowiednie elementy i nie przestrzega zasad montażu opisanych w Instrukcji Montażu i Uruchomienia. Do najczęściej występujących błędów można zaliczyć:
- Zbyt długie przewody łączące płytki
- Brak ekranowanych przewodów łączących VFO, mikrofon i antenę
- Użycie przypadkowych kondensatorów zamiast ceramicznych lub monolitycznych
- Użycie nie sprawdzonych omomierzem rezystorów i nieznajomość kodu paskowego
- Błędy w nawijaniu cewek i (szczególnie) transformatorów TR1 i TR2
- Użycie nie sprawdzonych tranzystorów o bardzo dużej "becie", szczególnie driver'a ( 2N2219A)
- Występowanie mikro zwarć pomiędzy punktami lutowniczymi i tzw. "zimnych lutów"
- Montaż z pominięciem kroków omówionych w instrukcji
Pewnie dlatego spodziewany "wysyp" Taurusów na wakacje nie nastąpił ( za mało deszczu...;-)) ), choć do dzisiaj w świat poszły dokładnie 173 komplety płytek. Zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami odnośnie problemów z montażem i ich pokonywaniem na forum PORTALU SP-QRP . POWODZENIA !!
28 lipca 2005
Dzisiaj nadeszła długo oczekiwana wiadomość. Ruszył pierwszy Taurus na 20m to znaczy, że Rysio SP6IFN zaliczył pierwsze QSO 27 lipca o 14:47. Gratulacje !! Ciekawe jak się czuje reszta "byczków". Dowiem się pewnie po urlopie...
1 sierpnia 2005
Kolejny Taurus ożył w paśmie 80m. Romek SP5OBJ ( AQ #019 ) uzyskał ok. 4W mocy wyjściowej i przeprowadził QSO z SP1EYH. Brawo Romku !!!. Pozostało Ci jedynie opisać obudowę.
Taurus Romka SP5OBJ tuz po pierwszym QSO w paśmie 80m
Widać "nieśmiertelną" wkładkę W66, która idealnie nadaje się do eksperymentów toru nadawczego.
13 sierpnia 2005
Właśnie wróciłem z urlopu z działki w SP5. Pracowałem na FT-707S i Taurus'ie, robiąc wiele prób antenowych z drucikami. Mój Taurus spisywał się nadspodziewanie dobrze i mocą 3,5W dowołałem się do wielu stacji, w tym do Romka SP5OBJ, który także pracował na Taurus'ie. Używałem kolejno anten: Delta 81m, Inverted Vee, LW41m, LW27m i LW13,5m. Testy porównawcze pomiędzy FT-707S i Taurus'em, przy tej samej mocy wyjściowej wykazały, że sygnał z Taurus'a lepiej przebija się przez QRM i słabe warunki na 80-tce. Modulacja jest wąska i zawiera więcej wyższych tonów, a więc jest bardziej czytelna dla korespondentów.
SP5DDJ/5 ( 3,5W QRP) w łączności ze Staszkiem SP7BYG ( 2W QRP )
Widoczne od lewej: AT-200 ( Kenwood), Taurus-80, FT-707S ( QRP )
Powyżej: Transformator 1:9 do LW41m i przełącznik transceiver'ów
15 sierpnia 2005
Nowinki z poletka wzrostu Taurus'ów to skończony projekt Rysia SP6IFN, który ostro DX-uje na 20m. Pamiętamy, że Rysio do emisji SSB w Taurusie dołączył swoje ulubione CW, co widać na zdjęciach poniżej. Niezwykle interesujący jest też projekt realizowany przez Bob'a WB6KWT, który jest na finiszu składania swojego Taurus'a. Szczegóły na jego stronie www.wb6kwt.com .
Taurus CW/SSB na 20m według Rysia SP6IFN Dodatkowa płytka do pracy CW
Jak zwykle u Rysia, widać bardzo staranny montaż i wystrój zewnętrzny
24 września 2005
Dzisiaj długo oczekiwane zawody SP-QRP. Startuję na Taurusie i Aquarius'ie. W 2003 roku zrobiłem na Aquarius'ie i Antku łącznie 74 QSO, a rok później 69 QSO. Ciekawe ile łączności zrobię dzisiaj. Naturalnie jako organizator nie będę klasyfikowany... Za to w zawodach powinno być wiele nowych twarzy i tzw. "starych znaków".
A to moja stacja gotowa do zawodów
Od lewej: ATU MFJ-971, Klucz, a na nim Aquarius-80, obok Taurus-80
Antena Inverted Vee zestrojona na 3700, stąd obecność ATU do pracy na CW
Przed południem odwiedził mnie Tomek SQ5LTU z klubu SP5PPK i uruchomiliśmy część odbiorczą jego Taurus'a. Okazało się, że wszystko jest O.K. tylko małe zwarcie oplotu kabla do jednego z elementów przeszkadzało w uruchomieniu. Przy okazji wyszło na jaw, że potencjometry wieloobrotowe firmy Telpod są kiepskiej jakości. Na szczęście niezawodny Janusz SQ5IZX wynalazł na Allegro bardzo tani i dobrej jakości potencjometr 50k.
18 października 2005
Sporo się wydarzyło od ostatniego wpisu. W miesięczniku Świat Radio nr 10/2005 ukazał się artykuł o Taurus'ie, który napisał osobiście Redaktor Naczelny - SP5AHT, korzystając z materiałów zamieszczonych na mojej stronie. Efektem tego artykułu było całkowite "wyczyszczenie" moich zasobów płytek. Zamówiłem więc następna partię i w końcu października płytki znów będą dostępne. Ostatnie 7 kompletów wysłałem do jednego z klubów w SP7. To cieszy mnie najbardziej, gdyż oczami wyobraźni widzę młodych chłopaków lutujących Taurus'y pod doświadczonym okiem starszych stażem członków klubu. Sam postanowiłem nie zostać w tyle i zmontowałem część odbiorczą na 40m, zachęcony ostatnią decyzją URTiP o udostępnieniu dodatkowych 100kHz pasma 7MHz. Wprawdzie do 2007 roku w segmencie 7100kHz - 7200kHz pierwszeństwo w I Regionie ITU będą miały stacje komercyjne, ale już w najbliższych zawodach CQ WW DX nie trzeba będzie pracować na fonii ze split'em. Odbiornik ruszył bardzo ładnie, sygnał jest stabilny i muszę po raz kolejny pochwalić "byczka" za czułość i odporność na silne sygnały. Konieczny był jednakże tłumik antenowy (jak w wersji na pasmo 80m), szczególnie przydatny w godzinach wieczornych. Za to słyszę czysto i więcej niż na swoim IC-756PRO. Częstotliwość pośrednią wybrałem 11,0592MHz, która okazała się być niezakłócona. Z 20 zakupionych kwarców ( u Javoreczka na Allegro) bez trudu dobrałem dwie "czwórki" na filtry. Z poważniejszych zmian w części odbiorczej należy wymienić inną wartość dławika w BFO = 10uH. Generator ten bowiem przy tak zaprojektowanej przemianie musi pracować powyżej częstotliwości środkowej filtru, aby uzyskać dolną wstęgę boczną. Naturalnie należało też lekko przesunąć VFO i przeliczyć obwody wejściowe. Jak odsapnę po rozliczaniu zawodów QRP i odbiorę nowe płytki, to zacznę składać część nadawczą. Zobaczymy co z tego wyjdzie... Kilku kolegów w "tajemnicy przed resztą świata" uruchomiło kolejne Taurus'y z powodzeniem i nabierają apetytu na inne pasma. Są już pierwsze przymiarki nawet do pasma 6m. Ciekawe jakich modyfikacji trzeba będzie dokonać w stopniach TX'a, aby układ pracował zadowalająco. Przecież "byczek" projektowany był na fale krótkie, a nie na UKF-y. No, ale do pierwszych sporadycznych na 50MHz w 2006 roku zostało jeszcze trochę czasu.
27 października 2005
Kolejny Taurus nabiera sił do samodzielnej pracy w eterze. Oto Staszek SP7OQZ uruchomił część odbiorczą i pracuje nad częścią nadawczą. Uwagę zwraca ładnie zaprojektowana i samodzielnie wykonana obudowa. Spodziewam się za jakiś czas "meldunku" o pierwszym QSO w paśmie 80m. Staszek otrzymał płytki w końcu września...
Działający już w paśmie 80m RX Taurus'a Staszka SP7OQZ
3 listopada 2005
Działa (jeszcze bez obudowy i dodatków) mój Taurus na pasmo 40m. Jakość odbioru jest zaskakująco dobra, jeśli weźmie się pod uwagę co słychać na 7-ce na popularnych odbiornikach. Jednak wąski filtr pasmowy, odporny na przesterowanie wzmacniacz na J310 i zupełnie niezła automatyka dały nadspodziewanie komfortowy odbiór. Słucham już kolejny dzień używając Inverted Vee, z wielką przyjemnością. Opis modyfikacji i kilka słów o Taurusie-40 jest TUTAJ. Odebrałem też od wykonawcy następne płytki i kontynuuję wysyłkę. Może jesień i zima zaowocuje nowo uruchomionymi Taurus'ami ?
14 listopada 2005
Kilka dni temu dostałem kolejną wiadomość o działającym Taurus'ie. A było to tak...
W październiku pojechałem na zjazd SPDX klubu i tradycyjnie już w sobotę wieczorem była uroczysta kolacja. Trafiłem miejsce przy stole obok Kazia SP9LLA i jak to przy stole, głównie rozmawialiśmy o radiu. Kazio "wydał się", że chętnie by coś zmontował do pracy QRP, bo QRO na razie przestało go bawić. No, może z wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba zaliczyć nowy kraj (ja też nie jestem wyjątkiem i "słuszną mocą" zrobiłem swój 328 kraj, czyli K7C). Tak się akurat "przypadkiem" złożyło, że miałem ze sobą na zjeździe w Borkach kilka kompletów płytek Taurus'a i już po chwili Kazio oglądał je pomiędzy śledzikiem i kurczakiem z rożna. Pogadaliśmy jeszcze chwilę o QRP i potem, jak to zwykle bywa wchłonęły nas opowieści DX-owe z innych części stołu. Po kilku dniach dostałem od Kazia entuzjastyczny E-mail, że RX Taurus'a ruszył bez problemów. Mało tego, wypadł nie gorzej niż fabryczny transceiver podłączony do tej samej anteny. Już po kilku następnych dniach Kazio, który okazał się być wytrawnym i bardzo dokładnym konstruktorem, uruchomił część nadawczą i "na stole" zaczął zaliczać swoje pierwsze DX'y na QRP w paśmie 80m. Podczas kolejnych QSO dostrajał to i owo i w końcu osiągnął znakomity sygnał wyjściowy, co potwierdzili znani DX-mani zaangażowani w przedsięwzięcie ;-)). Właśnie dzisiaj dostałem kilka wspaniałych fotografii z różnych etapów montażu Taurus'a SP9LLA, które zamieszczam poniżej. Kazio wkrótce złoży radyjko do obudowy i zajmie się następnymi, bo w sobotę posłałem mu jeszcze dwa komplety płytek. W sam raz na długie zimowe wieczory.
Fachowo zmontowany Taurus w warsztacie SP9LLA, jeszcze przed włożeniem do obudowy
Lupa okazuje się być kluczowym narzędziem podczas uruchamiania...
Wzorowo zmontowana część odbiorcza
Czy wiecie z czego Kazio zrobił końcówki lutownicze ?
Złoty kołek w prawym górnym rogu, to masa potencjometru VFO - bardzo ważne !
"Patent Kazia", to także rozsunięte uzwojenia wtórne cewek L1, L2 i L3. Tłumik okazał się być zbędny...
Chwilowe pożegnanie z QRO
"Szpula" służy jako podstawka do Taurus'a
Tego samego dnia dowiedziałem się o działającym odbiorniku i zmontowanym nadajniku Taurus'a Janusza SQ5IZX. Mam nadzieję, że czas mu pozwoli na dokończenie działa i wkrótce kolejny "byczek" będzie słyszany w eterze.
Coraz bardziej popularne staje się samodzielne składanie obudowy z laminatu.
Jest to świetna metoda dla tych, co nie za bardzo lubią mechaniczną część konstruowania.
11 grudnia 2005
Dzisiaj napisał do mnie Tomek SQ5LTU i zameldował o zakończeniu prac nad swoim Taurus'em na 20m. Wszystko działa O.K, a Tomek planuje jeszcze fachowe ozdobienie obudowy. Na warsztacie wkrótce znajdzie się Aquarius. Gratulacje !!
Taurus Tomka SQ5LTU
Nie ma wątpliwości co do przynależności związkowej ;-))
16 grudnia 2005
Dzisiaj dostałem kolejną miłą wiadomość o uruchomieniu Taurus'a na pasmo 20m. Wykonawcą projektu jest Mateusz SQ4OC ( ex. SQ4HSV ). Na warsztacie czeka już Taurus na pasmo 80m, ale z braku czasu montaż dopiero po Świętach.
A tu Taurus w kolorze blue
19 grudnia 2005
Święta za pasem, a tu coraz to nowe Taurus'y ożywają.....Właśnie dostałem wiadomość od Ryśka SQ9MDD, że wszystko działa jak należy i w paśmie 80m udało się osiągnąć 3,5W. Gratulacje !!! Pozostały jedynie prace wykończeniowe i kosmetyczne. Zresztą przekonajcie się sami, gdyż Rysiek prowadzi swój dziennik na stronie opisanej adresem poniżej...
http://home.safeland.org/~rysiek/index.php?action=slide&where=003A
To chyba pierwszy Taurus z głośnikiem w srodku - super !!
Drugim finiszującym przed Świętami jest Arek SP6OUJ. Jego Taurus także wymagać będzie kosmetycznych poprawek, ale pierwsze QSO z F5MMO już zaliczone. Wielkie gratulacje Arku, gdyż patrząc na zdjęcie nie obyło się bez problemów z uruchamianiem po zmianie miejsc płytek i gniazd. Już wkrótce zdjęcie skończonego projektu, gdyż na warsztacie Arka są już nowe transceiver'y !
Taurus Arka przed zamknięciem obudowy
2 stycznia 2006
Po Świętach i powitaniu Nowego Roku pozostały już miłe wspomnienia. Dzisiaj Kazik SP9LLA nadesłał wspaniałe zdjęcia z montażu i uruchomienia swojego Taurus'a. Najładniejsze ze zdjęć prezentuję poniżej.
Wszystko wykonane jest z zegarmistrzowską precyzją i bardzo elegancko
To kolejny Taurus z wbudowanym głośnikiem
A oto i sam Kazio SP9LLA dumnie prezentujący swoje dzieło
5 stycznia 2006
Następny Taurus czeka już tylko na obudowę. Oto Jacek SQ9APO napisał dzisiaj w te słowa...
Po świętach mocno przysiadłem do składania Taurusa i tak że odbiornik mi odpalił od pierwszego załączenia ale z TX miałem małe problemy. Nie mogłem sobie poradzić ze wzbudzaniem II stopnia i dzisiaj mając trochu wolnego czasu postanowiłem jeszcze raz podejść do zagadnienia. Nie mając zbyt dużego doświadczenia w uruchamianiu urządzeń na pasma KF zrobiłem to samo co zastosowałeś w Taurusie na pasmo 40m - zastosowałem opornik w cewce L-5 TX i nagle nadajnik przestał się wzbudzać. Na początek dałem 10K ale jeszcze to nie była dobra wartość i dałem 4K7 i wszystko się uspokoiło. Mam nadzieję że to był dobry pomysł. Na razie wstępnie udało mi się uzyskać około 3,5W ale jeszcze pobawię się z polaryzacją driver'a w emiterze może cos uzyskam więcej. Jak na razie wstępnie po zestrojeniu po osłuchaniu na kontrolnym odbiorniku sygnał jest czysty bez zniekształceń. Będę jeszcze chciał na koniec sprawdzić to na oscyloskopie u kolegi ale to dopiero jak włożę Taurusa do obudowy. Jak widać na załączonym zdjęciu dorobiłem do TRX odczyt cyfrowy w/g IK3OIL i jeszcze oczywiście dodam wskaźnik s-metra oraz zastanawiam się na patentem RITa koncepcji SP9LVZ, bo może to być czasami przydatne.
Działający Taurus Jacka SQ9APO, jeszcze w konfiguracji "na stole"
14 stycznia 2006
Wreszcie zdobyłem wyświetlacze do licznika w.g.DL4YHF ( minikit Łukasza SQ2DYL) i powoli kończę wkładanie Taurus'a 40 do obudowy. Podczas miłego lutowania nadszedł E-mail od Rysia SP6IFN ze zdjęciem, które mówi samo za siebie. Spotkali się dwaj konstruktorzy Taurus'ów. Wkrótce dowiem się szczegółów, gdyż Rysio i Kazio SP9LLA testowali i porównywali swoje konstrukcje bardzo starannie.
Sprzętu pomiarowo-kontrolnego można tylko pozazdrościć ;-))
16 stycznia 2006
Dzisiaj, w moje imieniny mogę zaprezentować skończoną wersję Taurus'a na pasmo 40m. Układ działał bez obudowy bardzo dobrze, o czym pisze w sekcji Taurus 40, ale wiecie jak to jest. Na stole działa, a w obudowie dzieją się różne rzeczy. Tym razem zlutowane ze sobą płytki, umieszczone w typowej obudowie T-53 nie sprawiły kłopotu. Wystarczyło jedynie lekko skorygować zestrojenie obwodów LC, ponownie zrównoważyć modulator i założyć pokrywkę obudowy.
Taurus - 40 w wykonaniu SP5DDJ
Szczegóły w sekcji Taurus 40
4 lutego 2006
Po południu zawołałem Tadzia SP1NQN, aby trochę "pożuć szmaty", a tu nagle słyszę wołające nas dwa Taurusy. Otóż Kazio SP9LLA ze Skawiny, a zaraz po nim Staszek SP7OQZ z Łodzi dołączyli do grupy i doszło do bardzo ciekawej łączności Taurus SP9 - Taurus SP7. Warunki (była 19 UTC) niezbyt szczególne na łączności QRP z SP, ale się udało. Z przyjemnością słuchałem dwóch różnych sygnałów QRP. Oba świetne, stabilne w czasie. Kazio miał sygnał bardziej ostry niż Staszek. Ja wyjątkowo byłem QRO ( ok. 50W), bo chciałem posłuchać pasma i "przytrzymać" częstotliwość dla stacji QRP. Staszek SP7OQZ właściwie ma tylko do wykończenia obudowę, a jego pozytywna opinia o Taurus'ie bardzo mnie ucieszyła. Bowiem był to jego 11-ty samodzielnie skonstruowany transceiver !!
9 lutego 2006
Dzisiaj dostałem piękne zdjęcie całkowicie skończonego Taurus'a SP7OQZ. Warto popatrzeć...
Taurus SP7OQZ
Staszek zastosował laminowanie obudowy z doskonałym skutkiem
18 lutego 2006
Mglisty, ale ciepły ranek zachęca do spacerów, a więc jak zwykle w sobotę wybrałem się na pocztę wysłać kolejne płytki do Taurus'a ;-)). Do płytek przez jakiś czas dołączane będą diody BB104B ( prawie identyczne parametry jak BB104G), które wyśledził Robert SP6RGB po 5 gr. za sztukę. i "wykupił sklep" . Już po dwóch dniach diody były u mnie w pudełku. Serdeczne dzięki !
Po powrocie do domu odebrałem E-mail od Grzegorza SQ6GTV z pięknym zdjęciem Taurus'a
Pełno inwencji i zapału widać gołym okiem...
Taurus SQ6GTV
Nie ma wątpliwości, że Byczek Grzegorza jest dobrze uzbrojony. Ciekawe do czego służą te tajemnicze gałki i wyłączniki ?
Pierwsze QSO Grzegorza już niedługo, jak śniegi puszczą...
23 lutego 2006
Dzisiaj z wielką przyjemnością prezentuję dwa nowe Taurus'y.
Jako pierwszy napisał do mnie Bartek SQ6MIO - Witaj Włodku, po ciężkich próbach i cierpieniach - udało się zamknąć byczka do obudowy. Nie wiem jeszcze jak się sprawuje z anteną ale na sztucznym obciążeniu bardzo ładnie. Jeżeli będzie możliwość podpięcia go do anteny, to na pewno napiszę jak się sprawował. Całość udokumentowana na http://sq6mio.prv.pl .
Serdeczne gratulacje Bartku, bo nie było Ci łatwo...
Taurus w wykonaniu SQ6MIO
Zostało wstawić potencjometry, gałki i nadawać ;-))
Jako drugi
zaprezentował się dzisiaj ze swoim Taurus'em Marcin
SP7BUZ.
Warto podkreślić, że jego "byczek" pracuje w paśmie 20m, a pierwsze QSO zostało nawiązane z Leonem RZ6LY z raportem 55 i dobrą ocena modulacji. Gratulacje !!
Taurus w wykonaniu SP7BUZ
Kolejny egzemplarz z głośnikiem i odczytem od Łukasza. Respekt budzi "wygodna gałka strojenia"
Zielona dioda robi się czerwona podczas nadawania ( patent także z AQ...hi)
27 lutego 2006
Kolejne Taurus'y ożywają. Piotr SQ5TF zakończył prace nad swoim byczkiem i już wkrótce na stronie pojawi się zdjęcie. Czekam z niecierpliwością...
Tego samego dnia o swoim Taurusie napisał do mnie Jurek SP2NBA ( AQ #022). Na razie wykonał wersję na 80m, ale już na warsztacie są płytki do Taurus'a 20. Serdeczne gratulacje !
Taurus 80 Jurka SP2NBA
Piękna stylistyka wykonania w kolorze błękitu nieba...
Całość zmieściła się w popularnej i taniej obudowie T-53
7 marca 2006
Dzisiaj odebrałem kolejna partię płytek. W najbliższą sobotę więc czeka mnie kolejna miła wyprawa na pocztę. Panie z okienka już mnie znają i zawsze szybko obsługują, a stemple biją delikatnie, aby nie uszkodzić zawartości.
11 marca 2006
A więc mamy dwa kolejne działające Taurus'y. Marcin SP7BUZ swój drugi już projekt Taurus, tym razem na pasmo 80-metrowe, umieścił w samodzielnie wykonanej obudowie z dwustronnego laminatu. Warto zwrócić uwagę na doskonałą jakość montażu płytek oraz ( co ważne) połączeń między nimi. To jedna z gwarancji sukcesu podczas końcowego uruchamiania. Praktyka wykazała, że wszelkie "pająki" jeśli nawet działają " na stole", to potem nie chcą działać w obudowie. W swoim E-mail'u Marcin pisze -
Środek Byczka SP7BUZ
Zdjęcie to z pewnością warto skopiować, powiększyć i dokładnie obejrzeć...
Widok z góry Byczka SP7BUZ
Znalazło się miejsce na głośniczek...
A oto i facjata "byczka" SP7BUZ
Widać, że liczniki od Łukasza cieszą się zasłużonym powodzeniem
Marcin zamierza wkrótce zmontować "byczki" na inne pasmo, a jakie ?....dowiemy się niebawem.
Drugą
bardzo miłą wiadomością o działającym Taurusie był E-mail od Jarka
SP6OJK
( AQ#028), który pisze -
Taurus 20 w chwilę po pierwszych QSO. Moc 3,5W OUT + Antena FD4.
Przykładowe otrzymane raporty:
LA1CI 59, MM0XAU 56, A92GR 59, GI7DBN/p 53.
Serdeczne
gratulacje Jarku !!
Taurus Jarka SP6OJK chwilę po zrobieniu paru DX'ów w paśmie 20m
A więc jednak dobrze "leci" QRP na 20-tce...
15 marca 2006
Panowie !! Dzisiaj wielka niespodzianka ! Taurus'y trafiają na aukcję Allegro. Widać projekt zyskuje na wartości i to w dosłownym znaczeniu ;-)). Szkoda, że nie znam autora tego Taurus'a 80 (na zdjęciu poniżej), bo bardzo chętnie pogratulowałbym mu zakończenia projektu... Płytki poleciały w sobotę także do W7 i OK....to miłe.
Taurus Anonymous - 1
Bardzo ładnie wykonany egzemplarz z wbudowanym głośnikiem i licznikiem od Łukasza.
24 marca 2006
Wiosna jeszcze za progiem, ale byczki powoli wychodzą z zimowych pieleszy. Kolejny Taurus jest dziełem Rafała SQ3LMN, który krótko zameldował: Witam. Otóż chciałem zakomunikować, iż zakończyłem budowę TRX Taurus z wynikiem 4,5W. Zdjęcie wyśle jak tylko dorwę gdzieś cyfrówkę. Czekamy więc z niecierpliwością na fotki składając gratulacje konstruktorowi !! Dzisiaj też przygotowałem kolejną partię płytek do wysyłki "dobijając" do 400 kompletów.
27 marca 2006
Nie minęły dwa tygodnie, a Marcin SP7BUZ uruchomił kolejnego, trzeciego już Taurus'a. Tym samym stał się pierwszym konstruktorem, który zmontował i uruchomił "byczki" na pasma 20m, 80m i 40m. Serdeczne gratulacje !!! A kto będzie następny ?
Taurus 40 to kolejny transceiver z serii Marcina SP7BUZ
31 marca 2006
A więc wiadomo kto jest autorem Taurus'a Anonymus'a (dziennik z 15 marca). Ten bardzo ładnie wykonany transceiver, choć znalazł już innego właściciela jest autorstwa Lucjana SQ9VIX. Serdeczne gratulacje !! Muszę koniecznie dodać, że Lucjan montując swojego Taurus'a jednocześnie przygotowywał się do egzaminu na licencję, którą właśnie niedawno otrzymał. W ostatnim E-mail'u napisał, że ponownie będzie montował "byczka", a więc wyślę mu kolejny zestaw płytek i pewnie wkrótce usłyszymy go w eterze pod własnym znakiem... Natomiast w Ephrata w stanie Washington powstała prawdziwa "montownia" Taurus'ów. Norm W7NRJ, jego kuzyn Jeff K7MET oraz Harold WB7UFM postanowili razem zmontować 3 Taurus'y i 3 Aquarius'y ( ostatnie płytki). Jestem niezmiernie ciekawy jakie będą efekty tej działalności....
11 kwietnia 2006
Minęły najpoważniejsze zawody krótkofalarskie dla Polski, a więc SPDX Contest. W tym roku postanowiłem solidnie przygotować się, aby poprawić swój najlepszy wynik z 2004 roku. Udało się i jeśli utrzymam formę (hi...) i dopisze propagacja, to za dwa - trzy lata powinno się bez kłopotu osiągnąć 600+ QSO na QRP. Z wielkim zadowoleniem zaglądam na stronę SPDX klubu, gdzie prezentowane są znaki stacji, które nadesłały dzienniki. Jest na dzisiaj 16 stacji QRP z Polski, ale też i sporo stacji z zagranicy. Widać kategoria małej mocy na stałe zadomowiła się w tych zawodach. A co to ma wspólnego z Taurus'em ?
Otóż Jarek SP2FNC zrobił kilkanaście łączności w zawodach właśnie na świeżo ukończonym Taurus'ie. Z ciekawszych łączności contest'owych w paśmie 20m warto wymienić : EA1DGZ, US7IGF, UA3QDX, G0DVJ, EI4HX, F6HIA, RO6F, UA4PN, RT9W. Gratulacje Jarku !!! Tradycyjnie też zamieszczona jest fotografia skończonego "byczka"
Taurus Jarka SP2FNC
Urządzenie w typowej obudowie z ładnie wykonaną płytą czołową ( laminowanie )
13 kwietnia 2006
Dziś nadszedł bardzo miły E-mail od Staszka SP9EPC, który pisze...
Serdeczne gratulacje Staszku !!!.....i czekamy na zdjęcia ;-))
15 kwietnia 2006
Przeglądając "dla zasady" oferty na Allegro, natknąłem się na kolejnego fajnie zrobionego Taurus'a, którego fotkę prezentuję poniżej. Gratulacje dla konstruktora !!
Taurus - 80 ( anonymous)
22 kwietnia 2006
Prawie skończony kolejny Taurus jest dziełem Krzysztofa SQ3JPQ, który właśnie do mnie napisał w te słowa:
Mój Taurus 80 jeszcze nie jest ukończony brakuje skali i nie są podociskane gałki na potencjometrach, część z nich będzie wykorzystana np. rit, mic gain, rf gain, i power. Przełączniki postaram się też wykorzystać np. kolor podświetlania rozłączania głośnika podczas emisji cyrowych itp. Cała obudowa została adoptowana od starego cb i lekko przerobiona dodany wskaźnik i zrobione miejsce na skalę, moc około 3-4w na pewno nie więcej, kłopotów nie było żadnych wszystko działało po załączeniu zasilania musiałem jedynie wstawić rezystor na L5.
QSO z SQ9CAZ 57 SQ6ADL 58 3Z3AHK 59+40, antena delta rozwieszona na +- nawet nie była strojona
Składanie Taurusa to czysta przyjemność i zadowolenie podczas uruchomiania. Dodam ze używałem tylko miernika uniwersalnego
i małego licznika do skorygowania ustawienia trymera vfo.
Pozdrawiam Krzysiek SQ3JPQ
Serdeczne gratulacje, bo Twój byczek wygląda już teraz bardzo ładnie !!
Taurus - 80 Krzyśka SQ3JPQ jeszcze bez licznika Byczek doskonale mieści się w obudowie po starym CB
2 maja 2006
Przeglądając aukcje Allegro natrafiłem na trzy kolejne Taurus'y, z których jeden został pięknie wykonany przez nieznanego mi kolegę. Transceiver pracuje w paśmie 20m, ma dodatkowo RIT oraz zmodyfikowany wyświetlacz AVT. Prezentuje się znakomicie w czerni...
Moje serdeczne gratulacje dla Kolegi, bo "byczka" na 20m oswaja się nieco trudniej niż na 80m.
Taurus Anonymous na pasmo 20m
Bardzo ładne wykonanie. Konstruktor dodatkowo dodał funkcję TUNE
21 maja 2006
No i przyszła wiosna, a wraz z nią w naturalny sposób zmalała aktywność konstruktorska. Widać to także po ilości zamówień na płytki Taurus'a. Mam nadzieję, że wielu kolegów zdąży zrobić sobie radio na wakacje i wkrótce w dzienniku pojawią się nowe zdjęcia "byczków". Na razie mogę zaprezentować postępy SP5EAF w budowie własnego Taurus'a. Dzisiaj Marek "zameldował" o uruchomieniu części odbiorczej wraz z licznikiem na pasmo 20m.
(Na razie) RX Marka SP5EAF z Warszawy
24 maja 2006
Prezentuję kolejnego Taurus'a, którego konstruktorowi należą się serdeczne gratulacje. "Byczek" jest na pasmo 80m, z licznikiem i wskaźnikiem mocy wyjściowej. 73 !! dla konstruktora z Wrocławia...
Taurus - 80
(anonymous-4)
25 maja 2006
Nie minął nawet dzień od ostatniego wpisu, a tu mam Wam do zaprezentowania kolejnego ślicznie wykonanego Taurus'a na pasmo 80m.
Piotr SP8QEP napisał tak:
Za taka pochlebną opinię bardzo Ci Piotrze dziękuję. Niech Twoje słowa będą też zachętą dla innych koleżanek i kolegów, że "Nie taki straszny Byczek jak go malują..."
Spojrzenie do środka Taurus'a - 80 Piotra SP8QEP
Warto zwrócić uwagę na nietypowe i estetyczne rozmieszczenie płytek w obudowie
"Byczek " SP8QEP w pełnej krasie
Ładny, prawda ?
18 czerwca 2006
Światowy Dzień QRP już za nami. Piotr SQ5TF znakomicie uczcił święto małych mocy i uruchomił swojego Taurus'a na pasmo 20 metrowe. Oto co napisał...
Pierwsza łączność to
F6GGF Z RAPORTEM 57 potem IT9VPT 55 I 5B4AGL 59 !! z czego te pierwsze QSO byly
"robione" na 1,5 wata!.W chwili obecnej byczek emituje ok. 4 watów mocy.
Zapomniałem Włodku dodać, ze na 14mhz pracuje na dipolu nisko zawieszonym nad
dachem 4-ro piętrowego bloku
Piotrek SQ5TF
Serdeczne gratulacje, bo radyjko w sam raz na wakacje. Zobaczcie...
Taurus 20, bardzo ładnie wykonany przez SQ5TF
Ma wszystko co potrzeba oraz głośnik, S/RF meter, licznik i dużą gałkę...
3 lipca 2006
Wakacje w pełni, sam niedługo wybieram się na urlop na działkę niedaleko Radzymina. W tym roku planuję dalsze eksperymenty antenowe, nieco pod kątem anten na 20m. Jaka to antena, napiszę po powrocie.
Na razie prezentuję kolejnego Taurus'a na pasmo 80m z serii anonimowych. Widać, że kolega zaadoptował obudowę po starym CB radio, z dobrym skutkiem. Serdeczne gratulacje !!
Taurus - 80
(anonymous oddaje 4W mocy do anteny)
Szkoda, że nie wiadomo kto tak ładnie zmontował...
4 lipca 2006
Z przyjemnością chylę czoła przed kolejnym konstruktorem Taurus'a na pasmo 80m.
Oto, jaki E-mail dostałem dzisiaj po południu:
Ja też serdecznie pozdrawiam Jurka SP4WLW i gratuluję uruchomienia "byczka". Kwestią czasu zapewne będzie włożenie całości konstrukcji do obudowy, co zobaczymy z pewnością na fotografii. A więc PSE QRX...
14 sierpnia 2006
Już po urlopie... Przyszło kilkadziesiąt E-maili, a wśród nich kolejny raport o działającym Taurus'ie od Staszka SP6Y z Kudowy Zdroju:
Witaj Włodku !
Chociaż powstał bardzo dawno to fotki przesyłam dopiero teraz po prostu nie
miałem dostępu do aparatu cyfrowego. Włodku serdeczne gratulacje za udaną
konstrukcję, problemów praktycznie żadnych. Ten Taurus "chodzi" pod
znakiem klubowym SP6 YEP .Na płycie czołowej widnieje napis Transceiver CW/SSB
bo miałem wykorzystać płytkę Aquariusa do wersji CW, ale doszedłem do
wniosku, że lepiej posiadać osobne wdzięczne urządzenie jakim jest AQUARIUS więc
zmontowałem Aquariusa i uruchomiłem bez problemów teraz jestem w trakcie pracy
nad śliczną obudową do niego i tutaj również serdeczne gratulacje za udaną
konstrukcję.
Z poważaniem Stanisław z Kudowy Zdroju.
Serdeczne gratulacje dla konstruktora !!
Taurus 80 w wykonaniu Staszka SP6Y
Zwraca uwagę bogato wyposażona płyta czołowa.
25 sierpnia 2006
Serdeczne gratulacje dla kolejnego konstruktora Taurus'a na pasmo 80m. Sebastian SQ6ILH dzisiaj przysłał długi i ciekawy E-mail:
Witaj Włodku !
Jeśli można, to chciałbym Ci przedstawić mojego Taurusa w wersji na 80m:
Budowę rozpocząłem od odbiornika. Po kilku godzinach lutowania i nawijania cewek
(jak ja tego nie lubię !) z wypiekami na twarzy
podłączam antenę (tzn. kilkanaście metrów drutu :-), zasilanie i ... DZIAŁA !!!
Pozostało tylko dostroić BFO, oraz zakres pracy VFO i
odbiornik był gotów. Zaraz po włączeniu można zaobserwować dryft częstotliwości
VFO, jednak po ok.15-20 minutach pracy jest on
praktycznie niezauważalny. Słuchając na dopiero co złożonym odbiorniku rozmów
kolegów z SP zabrałem się za nadajnik Taurusa. Z nim również nie było
praktycznie żadnych problemów. Po połączeniu obu płytek: odbiornika i nadajnika,
oraz obciążeniu wyjścia antenowego rezystorem 50 ohm mogłem usłyszeć swój głos w
odbiorniku kontrolnym za który posłużył wypożyczony od Waldka SP6EUA "Bartek".
Po dokonaniu niezbędnych regulacji w nadajniku (BFO, zestrojenie cewek)
elektroniczna część Taurusa była gotowa. Z powodu braku anteny praktyczny test
musi jeszcze poczekać. Teraz przyszedł czas na włożenie całości do obudowy :-)
Powiem tylko tyle, że zajęło mi to 10 razy więcej czasu niż montaż części
elektronicznej i nie wyszło to najlepiej:-) Jako dodatek zamontowałem
licznik częstotliwości wg OM3CPH z małymi modyfikacjami: teraz na wyświetlaczu
oprócz częstotliwości widnieją litery "Rx" przy odbiorze i "Tx" przy nadawaniu.
Drugim "wodotryskiem" jest wskaźnik sygnału (na razie tylko odbieranego)
zrealizowany na linijce diodowej.Więcej o montażu Taurusa na mojej stronie
www.bastech.info w dziale
SQ6ILH.Podsumowując: montaż Taurusa to przyjemność, jeśli przestrzega się
instrukcji, to przy składaniu nie powinno być problemów.
Dziękuję i pozdrawiam.
Sebastian SQ6ILH
Bardzo ładny Byczek na 80-tkę wykonany przez Sebastiana SQ6ILH
Urządzenie, jak każdy widzi,
wygląda "groźnie"
Środek Taurus'a 80 zmontowanego przez SQ6ILH
Całość w typowej obudowie z serii T
5 września 2006
W całej Polsce obserwuje się wysyp grzybów. Do tego zjawiska przyłączają się powoli "byczki". Paweł SQ5LTF "zameldował" wczoraj co następuje... Moje gratulacje i czekamy na fotki.
Witam Włodku
Taurus zaczoł działać w dniu wczorajszym Nadajnik i odbiornik. Testowo zrobiłem
łączność z kolegą sq5ebm i raport wypadł 5/9
Teras zostaje tylko skończyć obudowę jak będzie zamknięty to wyślę fotki :)
Pozdrawiam
Paweł J.SQ5LTF
10 września 2006
Następny Taurus jest autorstwa Tomka SP1WSX, który tak do mnie napisał:.
Witaj Włodku, z przyjemnością pragnę stwierdzić że nie taki
Taurus straszny jak się wydaje. Przedstawiam oto fotki wersji na 80m,
egzemplarza który "rodził się" od listopada 2005. Odbiornik pracuje dobrze,
dopieszczenia wymaga część nadawcza oraz płyta czołowa urządzenia. Całość ubrana
jest w obudowę po sędziwym Radmorze FM 3031, w tylnej części pozostało dużo
wolnego miejsca na układ zasilający lub dodatkowy stopień końcowy -> czas
pokaże.
Pozdrawiam Tomek SP1WSX
Brawo Tomku !! Może usłyszymy Ciebie w SP QRP Contest ?
Taurus Tomka SP1WSX
Widać, że "byczek" składany był według instrukcji - tak trzymać !
Stara obudowa świetnie pomieściła Taurus'a i jeszcze zostało sporo miejsca na eksperymenty
Montaż bardzo profesjonalny....aż miło spojrzeć.
25 pażdziernika 2006
Długo nie wpisywałem do dziennika żadnych wieści, bo sporo wyjeżdżałem. Po powrocie zastałem fantastyczne nowinki o kolejnych "ożywionych" Taurus'ach. Oto Robert SP3RAF ( autor wspaniałych eksperymentów i modyfikacji byczka ) przysłał fotki i schemat poglądowy swoich ulepszeń. Gratulacje !!
Supertaurus w środku
I widok z tyłu
Supertaurus Roberta SP3RAF w pełnej krasie
Bardzo interesujące dodatki
Polecam szczegółowe "studia"
A teraz nasz wspaniały twórca Portalu QRP, czyli Łukasz SQ2DYL prezentuje swojego Taurus'a
U mnie same dobre wieści ;) W weekend udało mi się zapakować
Taurusa do obudowy. Pozostał do zamontowania tylko potencjometr od tłumika RF. W
załączeniu zdjęcia z kolejnych etapów, ale niestety robione tel.
komórkowym, gdyż moja cyfrówka pojechała z rodzicami na działkę :) Po
zainstalowaniu w obudowie do anteny wychodzi ok. 2W. W tym tygodniu
jestem umówiony w zaprzyjaźnionym zakładzie, który jest wyposażony w radiotester.
Zobaczymy co wychodzi z byczka :)
Pierwsze qso było z SP1NQN w sobotę w okolicach 14:00 UTC - dostałem
raport 33. Niestety ciągle mam problem z anteną :-(
Pozdrawiam
Łukasz, sq2dyl
Taurus Łukasza
Najtrudniej jest wiercić dziury w obudowie, znamy ??
Środek byczka Łukasza SQ2DYL
Płytki "zgodnie z instrukcją"
Taurus 80 w wykonaniu SQ2DYL
Pomimo zdjęcia z aparatu, wygląda świetnie
Na koniec "byczkobrania" z wielką radością prezentuję osiągnięcie Pawła SQ3LMV. Sami zobaczcie...
Taurus Pawła
Zaczynamy oglądać środek i widać kilka fajnych nowości, zresztą poszukajcie sami.
Kompletny Taurus SQ3LMV
A więc po prostu świetna "bazówka"
28 października 2006
Nomen Omen jest następny Taurus - bazówka. Szkoda tylko, że Anonymus. Za informację dziękuję Pawłowi SP9IUF. A wykonawcy gratuluję i przekazuję 73'ss.
Taurus - Anonymous - 3
Ciekawe na jakie pasmo ?
5 listpada 2006
W całej Polsce sypnęło śniegiem w ten week-end. Sypnęło też nowym Taurus'em. Tym razem do listy konstruktorów dołącza Dawid SQ4 BJC . Napisał krótko, ale nie trzeba wielu słów, aby pokazać na co stać konstruktora. Zobaczcie sami, Dawid wykorzystał obudowę po FM-3034 i dołożył coś od siebie.
Dawid tak
napisał: witam tak pierwsza łączność była lokalna z kol. SQ4GXK i SP4JGO
(brak
anteny, antena ramowa) sygnał był bardzo dobry na tej antenie też odbieram
stacje SP jak i z EU i Azji w klubie na antenie delta 80m
www.sp4kig.qrz.pl o wiele lepiej słychać
było SP
73'ss
Dawid BJC
Taurus Dawida
Widać, że lubi słuchać także CW
Jest RX i jest TX
Gratulacje !!!
12 listopada 2006
Dzisiaj zakończyłem rozliczanie IV SP-QRP Contest'u. Wyjątkowo miałem mało czasu i dlatego reszta informacji będzie w późniejszym terminie. Jak ładowałem wyniki na stronę otrzymałem przemiły E-mail od Piotra SP9TPZ, który powiększył o 2 Taurus'y listę "ożywionych byczków".
A Piotr napisał tak...
Tak trzymać Panowie....nie ma nic bardziej ożywczego jak "ożywianie materii "i własna satysfakcja z tego dokonania !
Dwa Taurus'y Piotra SP9TPZ
Biały to już prawdziwa "fabryka" ;-))
Piotr przekazuje Taurus'a 80 szefowi klubu SP9PKS
Wydarzenie zasługujące na wielkie brawa !!
12 grudnia 2006
Równy miesiąc nic nie pisałem, a tu zimy jak nie było tak nie ma. Sporo czasu zajęły mi zawody SP-QRP, przez strajk poczty nie mogłem wcześniej wysłać nagród i tak doszedłem do połowy grudnia. Wczoraj nadszedł E-mail od Andrzeja SQ5GVY, który oswaja byczka w domowym warsztacie. Odbiornik na pasmo 20m już działa, a płytka TX ma coraz więcej elementów. Andrzej opisuje swoje wrażenie z części odbiorczej tak...
Działa zaskakująco dobrze. Znakomicie się spisuje ARW. Dziś
obserwowałem pracę pętli pod kątem dołożenia s-metra. Różnica głośności sygnałów
jest przyjemnie stonowana. Bardzo mi tego brakuje w Antku (dziś zrobiłem na
Antku pierwsze QSO - to jest to, łączność na własnoręcznie zbudowanym
urządzeniu). Niestety propagacja jest dosyć kiepska, przynajmniej jak na moje
anteny, więc na Byczku słyszałem tylko stacje europejskie. Na 20m pracuje na
antenie 1/2L CB z usuniętym transformatorem oczywiście podpartą skrzynką.
Dzięki Włodku za porady. Odezwę się jak posunę prace dalej.
73! Andrzej SQ5GVY
Zobaczcie sami...
Budowany Taurus 20 w warsztacie Andrzeja SQ5GVY
W tle Antek na pasmo 80m
Życzymy powodzenia i szybkiego wyjścia w eter !
30 grudnia 2006
Zbliża się koniec 2006 roku, a więc czas najlepszy na małe podsumowanie. Kiedy rozpoczynałem projekt Taurus, nie zdawałem sobie sprawy jak wielu kolegów chce samodzielnie montować prosty transceiver SSB. Co jakiś czas zamawiam płytki, "organizuję" diody BB104G i kondensatory styrofleksowe 100pF i prawie w każdą sobotę rano jestem na poczcie z kopertami "w bąbelkach". To bardzo miłe zajęcie i daje mi wiele satysfakcji. Od początku "byczka" wysłałem i odebrałem 3259 E-maili w sprawie płytek oraz odpowiednio 1748 E-maili porad konstrukcyjnych i informacji o uruchomieniach. Do dzisiaj także wysłałem 542 komplety płytek, a w tym: W - 7, VE-3, Ta-1, EA-1, JA-1, OK-5, S5-1, EI-1, F-1, SM-1, SQ ~ 100, SWL ~ 30. Do dzisiaj wiadomo mi o 57 działających Taurus'ach, głównie na pasmo 80m. Sporo kolegów jest na etapie uruchomionej części odbiorczej, wielu kończy całość w miarę wolnego czasu. To co ważne, to fakt, że projekt niejako zmusza do nabierania umiejętności organizowania części, postępowania według instrukcji, czerpania wiedzy i doświadczenia konstruktorskiego. W końcu też nie bez znaczenia jest moment pierwszego włączenia zasilania i radość gdy usłyszy się pierwszą stację. Bo tak naprawdę, to chodzi o tę radość i uśmiech, które powinny towarzyszyć naszemu życiu jak najczęściej. Kupienie gotowego urządzenia jest to tak, jak kupienie smacznej ryby nad morzem. Znacznie lepiej jednak mieć wędkę i złowić rybę, prawda ?
Dosiego Roku 2007/QRP !!
3 kwietnia 2007
Zbliżają się Święta Wielkanocne i dopiero teraz wpis w dzienniku. Czasu jak na lekarstwo, ale miło mi zaprezentować kolejnego Taurus'a na pasmo 3,5MHz. Piotr SP9TPZ napisał do mnie tak:
Przy okazji ostatniego maila wspomniałem, że kolejnym klubowiczem - torreadorem został Ryszard SP9LJA. Dziś tj. 2 kwietnia 2007r. Ryszard stał się bohaterem korridy i pochwalił się swym trofeum.Na zdjęciach możesz zobaczyć Byczka w wersji 80m oraz konstruktora we własnej osobie.PozdrawiamPiotr SP9TPZ
A oto i zdjęcia konstruktora - torreadora, czyli Rysia SP9LJA.
Gratulacje Senhor !!
Ryszard SP9LJA ze swoim Taurusem
Bardzo fajne wykonanie
Super montaż ;-)
27 kwietnia 2007
I przeleciał prawie miesiąc...MAc SP9MRN podesłał zdjęcie swojego Taurus'a na 80m. Ciekawostką jest fakt, że umieścił go w obudowie przeznaczonej na Aquarius'a...Oryginalne ;-)) Gratulacje dla konstruktora przebierańca !!
Klucz "pilnuje", aby do Taurus'a dorobić CW
22 maja 2007
Sporo czasu zajmuje mi nowy projekt, stąd rzadziej aktualizacja strony o Taurus'ie.
6 maja Andrzej SQ5GVY przysłał E-mail, który cytuję w całości:
Witam Włodku.
Zgodnie z obietnicą przesyłam zdjęcia mojego Taurusa.
Muszę jeszcze trochę podszlifować nadajnik choć ostatnie zabiegi
spowodowały że sygnał jest już całkiem dobry (ok 20Vpp na antenie).
Problem polega na tym że jak wystroję obwody rezonansowe w torze
nadajnika na maksimum sygnału, pojawiają się pasożyty a modulacja staje
się zniekształcona. Trochę nie daje mi to spokoju.
Początkowo nadajnik chodził źle, albo sygnał był mały albo silnie
zniekształcony lub pojawiało się wzbudzenie.
Zmieniłem trochę punkt pracy tranzystora pierwszego stopnia nadajnika,
wymieniłem dławik oraz przylutowałem go od strony druku (zauważyłem że
bliskość dławika i rezystorów polaryzujących bazę zwiększa tendencje do
wzbudzania się). Zablokowałem też wejście m.cz modulatora bo
oscyloskopem wykryłem tam obecność w.cz.
Wyrzuciłem potencjometry montażowe z obwodu strojenia. Okazały się
źródłem niestabilności. Zastąpiłem je rezystorami i w tej chwili
stabilność VFO jest bardzo dobra. Można bez problemu odbierać emisje
cyfrowe.
S-metr jest podłączony za detektorem ARW. Działa trochę leniwie więc
pewnie dołożę jakiś wzmacniacz.
Dodatkowy przełącznik na płycie czołowej zamontowałem z myślą o dodaniu
tłumika oraz przedwzmacniacza. Chwilowo jeszcze tego nie ma.
Skalę zrobiłem w.g. projektu DL4YHF. Wykonanie na pająka ale działa.
Trochę szkoda że przy 5 cyfrach nie ma setek Herzów.
Jestem jeszcze przed pierwszym QSO ale chciałem być pewny sygnału
nadajnika zanim wyjdę z nim w eter. Premiera nastąpi pewnie w na dniach:)
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
Zwróćmy uwagę na jakie trudności napotkał Andrzej i sobie z nimi poradził. Warto jednak zajrzeć do środka swojego urządzenia i spróbować zmniejszyć ilość drutów, lub chociaż je znacznie skrócić. Nie wolno też zapomnieć o dobrej masie.. Serdeczne Gratulacje !!
"Środek" Andrzejowego Byczka na pasmo 14 MHz
Taurus Andrzeja SQ5GVY na 14 MHz
Bardzo ładne wykonanie, a pamiętamy, że Taurus'a na 20-tkę uruchamia się trudniej
2 czerwca 2007
A teraz zobaczcie jakiego Taurus'a zmontował Krzysztof SQ4JEY. Jest to "najchudszy" byczek jaki został do tej pory zrobiony. Już wkrótce usłyszymy go w eterze, pewnie na wakacjach.
Taurus 80 Krzysztofa
Byczek zaciekawia swoją niekonwencjonalną "gałkologią" i starannym wykonaniem obudowy
Środek wykonany bardzo starannie !!
I drugie ujęcie "chudzinki"
Ciekawe co powie w.cz na te czerwone kabelki....ano zobaczymy i trzymajmy kciuki !
5 lipca 2007
A więc skończyłem kolejny projekt i wkrótce na stronie ukaże się jego prezentacja. W międzyczasie kolejny Taurus ożył, co bardzo mnie ucieszyło ( urlopy). Twórcą niezwykle zgrabnego byczka okazał się tym razem Adam SQ9DHC. Serdeczne gratulacje za elegancję wykonania.
Adam tak do mnie dzisiaj napisał:
Byłem na stronie Adama i bardzo mi się spodobała.....zachęcam do odwiedzin.
Taurus 80 Adama
Patrzcie jaki piękny rysunek byczka
Także dzisiaj spieszę donieść, że w gronie konstruktorów Taurusa znalazł się nasz kolega z Turcji
Mustafa TA1AL. Jego byczek na 20m działa wspaniale już od roku. Mustafa tak napisał:
I send you some of your TAURUS 20mt transceiver.
And in our Istanbul TRAC RADIO AMATEUR CLUB hanging on the wall pictures Its written: ' MAKE YOUR TRANSCEIVER DO IT YOURSELF ''
Here at left side my best friend TA1AC Cetin, on the middle me TA1AL Mustafa and Cevat he is no amateur but good electronic.
Other pictures are made in the club .They are making qrp. At right side I am testing qrp transceiver.Hi Hi.
Mustafa Ilter TA1AL
Taurus 20 w radioshack'u Mustafy
Młodsi koledzy mogą podziwiać zabytkowy głośnik firmy Halicrafters ( z lewej)
Wnętrze byczka TA1AL
Obudowa lutowana z dwustronnego laminatu miedzianego , bardzo proste i wygodne wykonanie
Mustafa zrezygnował z toroidów w części odbiorczej, zastępując je kubkami Bobbin (?)
Pojawił się też kolejny Taurus na Allegro. Bardzo ładnie wykonany przez kolegę z Wrocławia.
Gratulacje dla Anonymus'a !!
Byczek anonimowy na pasmo 80m
Prorok, czy co ?
7 lipca 2007
Janusza SP5CIB poznałem w 1968 roku na letnim wypoczynku w Ośrodku Pałacu Młodzieży na Mazurach. Od tamtej pory widzieliśmy się zaledwie kilka razy. Dopiero wykonany przez niego Taurus - 20 CW/SSB sprawił, że nasze kontakty przestały być tak sporadyczne. Mam więc wielki zaszczyt przedstawić Wam fantastycznego konstruktora-artystę, jakim Janusz niewątpliwie jest. Ostatni E-mail od niego cytuję w całości wraz ze zdjęciami i profesjonalnie opracowanymi modyfikacjami Taurus'a. To naprawdę smakowity tort !
Cześć,
przesyłam Ci zgodnie z obietnicą zdjęcie tego co jest w środku mojego
Taurusa. Dodatkowo schematy najważniejszych zmian adaptacji trx-a do CW.
Praca CW jest fajniejsza - praktycznie w Europie odpowiada każda stacja. Z
DX-ami jest trochę gorzej ale da się pracować przy lepszych warunkach
propagacyjnych. Powiększyłem swoją kolekcję krajów na QRP o kilka, których
wcześniej nie miałem. Łącznie mam teraz 93 kraje z czego 80 zrobiłem dawno
temu mocą 0,8W. Amerykanie spadali z krzesła jak im nadawałem, że mam deltę
i 800mW. Często bywało tak, że chłop mi nadawał, że ma 6el +1kW i jak
usłyszał o moim sprzęcie to mu mowę odejmowało.. hi.
Wracając do trx-a: bardzo udaną zmianą jest podzielenie
przestrajania na CW i SSB. Właściwie bez tej modyfikacji na CW pracować jest
trudno, gdyż w części początkowej pasma daje się we znaki nieliniowość
przestrajania. Po rozciągnięciu na cały zakres helipot'a jest super. Schematu
nie opisuję - myślę, że będzie dla Ciebie oczywisty. Układ BK - nie może być
chyba prostszy ..hi ale działa doskonale. RIT- bardzo się przydaje. Schemat
układu, który Ci przesyłam jest bardzo prosty i działa świetnie. Zmiana
częstotliwości generatora fali nośnej odbywa się też elektronicznie.
Doprowadzenie sygnału z BFO rx-a do układu nadawczego to dobry patent, ale
przy dodaniu CW bardziej kłopotliwy w realizacji. Tranzystory na schemacie
są włączone poprawnie. Jest to inwersyjny układ przełącznika, który ma
lepsze parametry od układu WE.
Drugi potencjometr na płycie czołowej to RiT - w moim urządzeniu nie
ma potencjometru "mike gain". Zamiast niego wstawiłem opornik odpowiednio
dobrany do konkretnego mikrofonu.
Wszystkie zmiany wykonałem w postaci dodatkowych maleńkich modułów
zamontowanych pionowo na oryginalnych płytkach. Widać to dobrze na zdjęciu.
Nie pokonałem jeszcze problemu włączenia generatora "sidetone" do
Rx-a. Włączenie zasilania na stałe do LM386 to nie jest dobre rozwiązanie.
Mój generator zasila bezpośrednio słuchawki. To działa ale nie podoba mi
się.. hi. Nie wysyłam schematu..
W drv nadajnika próbowałem różne tranzystory. Najlepszy jest 2n4427.
Niestety jest drogi i trudno go kupić.
Ostatecznie mam 2N3853 - ale różnica między 2N2219A czy BSX51 jest
minimalna.
Na zakończenie napiszę Ci Włodku, że wyrażam zgodę na to, abyś zrobił
ze wszystkimi materiałami, które Ci wysłałem wszystko co uznasz za właściwe.
Tranzystor na zdjęciu widoczny w lewym górnym rogu przykręcony do
chassis to IRF9440 - doskonałe zabezpieczenie przed odwrotnym włączeniem
zasilania. Dodatkowo widoczny kondensator 2200uF/16v włączony rónolegle z
zasilaniem.
Uf, ale się napisałem!
Jak zwykle, przesyłam sympatyczne pozdrowienia dla Ciebie i rodzinki.
73 Janusz sp5cib.
Taurus - 20 CW/SSB Janusza SP5CIB
Oh,....no comments
Byczek ma "rogi" jak należy
Warto się przyjrzeć profesjonalnemu wykonaniu z dużą uwagą
Modyfikacje, które wprowadził w Taurusie Janusz SP5CIB ilustrują piękne rysunki:
Przełączanie helipota 14,000-14,100 i 14,100-14,350 MHz
Generator Fali Nośnej dla CW/SSB
Ukłąd RIT
CW BK
Od siebie dodam, że problem podsłuchu własnego nadawania na CW ( o czym Janusz pisze w E-mail'u) można rozwiązać np. podając sygnał z generatora podsłuchu poprzez PR i dobrany kondensator ( np. 1nF ) do nóżki 1 wzmacniacza słuchawkowego LM-386N
14 lipca 2007
Grzesio SP5EIN jest kolejnym autorem Taurus'a na pasmo 20m. Ukłąd zadziałał od razu po włączeniu i wymagał lekkich korekt zestrojenia. Gratulacje po oswojeniu Byczka na 14MHz.
Taurus 20 Grzesia SP5EIN w pełnej krasie
Radioshack SP5EIN
,Antena LW 33m, skrzynka ATL według SP5JNW
Aquarius był pierwszym samodzielnym projektem Grzesia
6 października 2007
Długo była cisza w dzienniku. Wiadomo, urlopy, warsztaty QRP i w końcu V SP-QRP Contest.
Ale oto wczoraj Robert SQ1GC przysłał wiadomość wraz z pięknymi zdjęciami. To przykład niezwykle perfekcyjnej konstrukcji Taurus'a na pasmo 80m . Serdeczne gratulacje !!
Witaj Włodku!
Jakiś czas temu otrzymałem od Ciebie komplet płytek do Taurusa.
Niestety ze względu na brak czasu (praca zawodowa) budowa trochę się
przeciągnęła.
Postanowiłem złożyć wersję na pasmo 80m. Sama konstrukcja jak i strojenie
przebiegło bez większych problemów. Udało mi się wycisnąć 4,5W mocy.
BFO i GFN zostały połączone, więc RX i TX pracują na zgodnej częstotliwości.
Działa to wyśmienicie.
Dokonałem podstawowych ulepszeń opisywanych już na stronie, czyli dobudowałem
skalę, wskaźnik RX/TX, miernik wychyłowy, tłumik sygnału, oraz mic gain.
Docelowo planuję wstawić SCAF filter, dla którego zamontowałem już potencjometr.
SCAF widoczny na jednym ze zdjęć.
Obudowa została zaadaptowana ze starego radiotelefonu Ericssona. Pozostało
jeszcze opisać panel i dokonać kilku kosmetycznych zabiegów.
Wstępne łączno sci wypadły bardzo pomyślnie :)
Niestety spóźniłem się trochę i nie udało mi się wziąć udziału w zawodach. Szkoda.
Pozdrawiam serdecznie
73! Robert SQ1GC
Taurus 80 w wykonaniu SQ1GC
Jest jakaś tajemnicza czwarta gałka...
A co w środku ?
Budzący szacunek sposób montażu w obudowie po starym radiotelefonie
SCAF filter gotowy do wstawienia
I wiemy już po co czwarta gałka...
Mustafa TA1AL nadesłał "raport" o uruchomieniu swojego drugiego Taurus'a, także na pasmo 20 metrów.
Taurus 20 Mustafy TA1AL
Jakby zmniejszony i chyba Mustafa jest leworęczny
27 listopada 2007
Ruszył projekt "Libra", co nie zmniejszyło zainteresowania projektem Taurus. Zamówiłem więc kolejną partię płytek, gdyż długie zimowe wieczory pozwolą kolejnym konstruktorom zmierzyć się z "byczkiem".
W tak zwanym międzyczasie "namierzyłem" kolejne Taurus'y na Allegro. Szanuję decyzje kolegów o pozostawieniu tylko dla siebie przyjemności budowy i uruchamiania, ale dla porządku przynajmniej pokażę fotki nowych "anonymous'ów".
Tu na pasmo 80m
A tu na 14MHz
Wczoraj, niezwykłą relację z konstruowania swoich Taurus'ów nadesłał Robert SP8RHP z Leżajska. Miałem pewien problem, gdzie umieścić ten wspaniały materiał....
Warto poczytać, naprawdę
Czesc Wlodku....
Dawno zamierzalem napisac jakiegos posta na Twoja strone ew. na QRP
grupe,jednak albo ja nie mialem czasu albo mialem czas lecz mialem inne zajecia.
....... ..zaczne od Taurusa na 40m.
O niektorych moich poczynaniach nie pisalem ani do Ciebie ani na QRP forum
pomimo tego ze mialem go uruchomionego juz w styczniu 2007 w pasmie 40m.
Otrzymalem dwie PCB z czego uruchomilem wpierw pasmo 20m ale nie bylem
zadowolony "ze kazdy to ma" i pozmienialem po swojemu wszystko na
7MHz. Druga plytke uruchomilem na 6m!!!!!!!!!z moca 2W,
po zmianach w czesc RX-TX. Na 6m zostawilem w "spokoju" RX ze zmianami w czesc
w.cz,
natomiast przerobilem czesc TX-a. Nie zostawilem oczywiscie bez zmian czesci
heterodyny ktora przemianowalem na VXO...IF 9MHz +41MHz
generator z powielania.Kaskoda po doborze elementow na wejsciu RX pracuje
stabilnie,wymianie podlega tranzystor w torze TX PA na inny...oraz same obwody.
Ale wracajac do pasma 40m.
1.Oryginalny uklad z kaskoda na wejsciu lub jak niektorzy sugerowali "jeden
stopien"z filtrami pasmowymi i tak jest to za duzo "jadu" na 7-mce...
2. ARW... owszem dziala wspaniale ale dla mnie CW operatora jest nie potrzebne
dajac silne przesterowanie ( zaznaczam ze nie stosowalem
zadnych innowacji) typu robienie nowego stopnia RX w.cz np..z uziemianal bramka
J310 lub w ogole wyrzucic caly blok RX i wchodzic
poprzez filtr na IF-MC.
-------------------------
Moje extremalne podkrecenia przede wszystkim dla optymizacji toru odbiorczego w
drugiej kolejnosci toru nadawczego, dla doswiadczonych
konstruktorow.
1.Zmontowac caly tor RX(glownie) oraz TX.
2.Zestroic i zrobic "pare QSO".
3."Rozebrac" PCB RX TX.
4.Tuning:))))
------------------------
Zastanawialem sie nad stabilnoscia Taurusa ,ktora i tak nie jest zla...100-200Hz/15-30minut...
Wymienialem rdzen "zolty by Amidon" na "bialy"..:(((gorzej... wrocilem do "Amidona"
zoltego...
Teraz cos o czym nawet Tobie Wlodku "chyba by nie przyszlo do glowy"...
test temperaturowy...robiony tylko dla urzadzen
militarnych:)))))
W tych zakresach temperatur -70 - +50 stopni.
Jako ze mam dostęp w QRL-U do roznych temperatur "wsadzilem" na 12 godzin plytki
RX i TX do zamrozenia w temp. -34 stopni,po powrocie do
domu ~15 minut mierzenie starzenia sie komponentow, wymiana kondensatorow i
dawaj na +50 stopni w piekarniku....okazalo sie ze trzeba
wymienic 3 kondensatory. Kolejny test na dyzurze 24 godzinnym...zamrazanie ( w
temp. -70 +-0.5stopnia:)),gdzie??? w maszynie do zamrazania osocza ludzkiej
krwi...:)))(((( oczywiscie w QRL-u....[nie wiem czy TRX-y dla normalnych
zjadaczy chleba IC,TS,YEASU przeszlyby taki test].(moj komentarz).
Z powrotem nagrzewanie do +50 stopni w domu.
Moim celem bylo wyzylowanie z ukladu maksimum stabilnosci.
Co uzyskalem...
Wymienilem WSZYSTKIE elektrolity ( normalne zamarzly) na tantale... Zwykle
kondensatory zmienilem na "stare" rosyjskie z fioletowymi
znaczkami na obudowie. Pierscionek Amidon w VFO pozostal bez zmian (nawiniety
Kynarem).
----------------------------------------------
Wykonanie obudowy...
Calosc wykonana ze zlutowanego laminatu dwustronnego.
1. Wyjatek...plytka RX-a i TX-a zamontowalem na "gorze" i "spodzie" chassis.
2.Chassis..... plyta duraluminiowa gr.6mm material PA6
3. Kondensatrory przepustowe jak dla techniki mikrofalowej.
4.Zlacza SMA dla w.cz (bo mam takie).
5.Moge polecic zablokowanie zasilacza dobrym filtrem od w.cz i 50Hz z sieci (wazne).
I to by bylo chyba na tyle z mojego Taurus-a na 40m.
Po takim szlifie pracuje na 6Woutp. SSB oraz PSK31!!!
tak..
Stabilnosc tak przetestowanego radia dla konsktruktorow wynosi +- 20-70Hz
mierzona w ciagu JEDNEGO tygodnia pracy non-stop.
Przy pracy PSK mozna patrzec sobie "spokojnie" na sygnaly na Spectrani-e i
pracowac.
--------------
Sprzet z jakiego korzystam:
1.Moj miernik mocy by OZ2CPU
2.Analizator widma Agilent model 8757D
3.Rhode&Shwarz generator model SMJ100A
4.Stary dobry oscyloskop...C1-65A
5.Obciazenie 50Ohm 100W 1MHz-3GHz
6. Inne drobne przyrzady V640 itd....
W dodadku moj Taurus przeszedl test
wstrzasowy....2 razy zrzucilem go z wysokosci 2m na
betonowa posadzke..wlaczylem i dziala normalnie. To bylo potrzebne:)) w
koncu jezeli pracujemy /p . Ale to jest wszystko dla sprawdzenia finalnego
wykonania czesci elektronicznej i przede wszystkim mechaniki...montaz ,montaz i
przedewszystkim montaz.. Widzialem wiele opisow na
Twojej stronie ale nikt nie robil takich rzeczy
z tym radiem:)))) Test zaliczony na 6+!!!!!!
Robert SP8RHP.
Tak więc Byczek dostał w kość i przeżył...;-)) Dzięki serdeczne Robercie !!
Tak, wiem
teraz będziesz się "znęcał" nad Librą
Wczoraj też dostałem E-mail od John'a PD7MAA, który na listę DXCC Taurus'ów wpisał Holandię...;-))
Taurus 20 w wykonaniu PD7MAA
Mnie się spodobał, a Wam ?
Link do strony John'a z ciekawymi informacjami o QRP - kliknij TUTAJ
10 grudnia 2007
Skoro świt nadeszła z Wrocławia wiadomość o nowo oswojonym Byczku. Wielkie brawa !!
Zbyszek SP6RLI tak pisze:
Taurus 80 wykonany przez Zbyszka SP6RLI
Ciekawy rozkład gałek...
Taurus 80 w środku
Rzadki ( i trudniejszy) sposób montowania płytka nad płytką
24 grudnia 2007
W Wigilię Bożego Narodzenia mam wielką przyjemność zaprezentować kolejnego Taurus'a na pasmo 20m, wykonanego przez Krzysztofa SP9RQH. Gratulacje !!
A oto kilka słów od Krzysztofa:
Witam!
Mam przyjemność zaprezentować mój wyrób "TAURUS 20m". Zaczęło się
prozaicznie strona Włodka i po chwili e-mail do wspomnianego, zamówiłem 2
komplety płytek i po około miesiącu złożyłem 2 TAURUSY na 80m, 20m, ten
pierwszy "w stanie płytkowym" poszedł do SP7. Ten na 20m wylądował w
obudowie po FM3001 z licznikiem Łukasza SQ2DYL. Odbiorniki ruszyły "od
kopa", nadajniki ruszyły po dużej pomocy (dziwne wzbudzanie się TX ,małe
wysterowanie toru mikrofonu) mojego serdecznego przyjaciela Mariana SP9DEM
za co na łamach tej strony bardzo mu dziękuje. TAURUS na 20m poszedł do
młodego adepta naszego hobby z Krakowa jeszcze na słuchowca. Za chwile
zamawiam LIBRĘ :):):). Pozdrawiam serdecznie Krzysztof SP9RQH.
Taurus 20 zmontowany przez SP9RQH
Tu, jak widać można bardzo precyzyjnie dostroić Byczka do frekwencji
12 stycznia 2008
Grono konstruktorów Taurus'a systematycznie się powiększa. Wielu początkujących krótkofalowców, jeszcze bez swojego znaku wywoławczego uruchamia część odbiorczą i słucha co się dzieje na paśmie. Także zaawansowani konstruktorzy dokładają swoje "cegiełki" do projektu Taurus. Jednym z nich jest Stefan SP3OTS z Poznania. Wczoraj otrzymałem od niego wiadomość o powstaniu domowej strony internetowej, zawierającej między innymi dwa wspaniałe projekty konstruktorskie - odczyt cyfrowy do Taurus'a na wyświetlaczu LCD 2x16 oraz klucz elektroniczny z pamięcią jednego znaku. Oba projekty są proste, czytelne, z pełną dokumentacją opisową. Co ważne, Stefan oferuje pomoc w uruchomieniu - i to się nazywa Ham Spirit. W imieniu autora zapraszam do odwiedzenia strony http://www.sp3ots.pl.tl/
6 lutego 2008
Największą radością dla twórcy jest jego dzieło. Nic to jednak przy radości innych, odczuwających podobne pozytywne emocje. Dzisiaj "zameldował" oswojenie Byczka młody konstruktor Tomek. Przygotowując się do egzaminu na licencję postanowił odbyć staż nasłuchowo- konstruktorski składając Taurus'a. Wymieniliśmy z Tomkiem kilka E-maili i dzisiaj dostałem triumfalną wiadomość, którą cytuję w całości:
Witam Panie Włodku
Dość długo nie informowałem co się dzieje z moim Taurus'em, teraz spróbuję to
nadrobić.
Więc od początku :)
Perfekcyjnie napisana instrukcja, według niej każdy kto rozróżnia elementy
elektroniczne i umie posługiwać się lutownicą zmontuje dobrze
Taurus'a. Nieoceniona okazała się też pomoc Piotra SP9LVZ - dzięki mu wielkie :)
Jeżeli idzie o uruchomienie RX'a to w zupełności wystarczy zwykły multimetr i
wskazany częstotliwościomierz (ten od SQ2DYL w zupełności wystarczy).
Istotna jest jakość cewek- tutaj trochę eksperymentowałem i sposób z rozsuniętym
uzwojeniem wtórnym jest odczuwalny (chyba do tego wrócę)
Antena, antena i jeszcze raz antena- na dwudziestokilkumetrowym odcinku drutu
(do wieszania prania:) ) "coś" słychać - ale NIE NADAJE
SIĘ to do uruchamiania urządzeń KF !!!
Po uruchomieniu RXa i dłuższym odsłuchaniu zastosowałem poprawki Piotra LVZ
dotyczące wzmacniacza w.cz. - jeden tranzystor we wzmacniaczu w zupełności
wystarczy, a co do szumów nie jestem w 100% przekonany o ich zmniejszeniu. I
tutaj kolejna moja
uwaga - naprawdę istotny jest głośnik, na "badziewnym" nie da się słuchać , co
dopiero mówić o uruchamianiu :).
Obudowa- w dobrej, zapewniającej pewne ekranowanie myślę że można było by dobrze
odbierać w budynku osiedlowe transformatora :-)
Nadajnik został zmontowany i jak na razie sprawdziłem czy wszystko w porządku,
uruchamia się, pobór prądu w granicach 0,75 A. Reszta pewnie pod koniec
tygodnia, ponieważ dzisiaj zawożę Taurusa do Piotra.
Oczywiście załączam zdjęcie
Pozdrawiam Vy 73!
Tomek P
Serdeczne gratulacje Tomku i trzymamy kciuki na egzaminie na licencję !!
Tomek prowadzi swoją stronę www, na której mogą wszyscy zobaczyć jak konstruował swojego Taurus'a.
16 lutego 2008
Wszystkim, którym uruchamianie Taurus'a ( czyli zdobywanie szlifów konstruktorskich QRP ) nie idzie jak po maśle proponuję nie przejmować się zbytnio i odwiedzić stronę Rafała SQ2JAC.
Zobaczcie jak Rafał oswajał swojego "byczka" rozkładając go "na atomki".
Dziękuję Ci Rafale za tak perfekcyjną dokumentację Twoich bojów z lutownicą..;-))
Wielu z nas chętnie skorzysta z Twoich doświadczeń i pięknych ilustracji
http://free.of.pl/t/trefl/taurus/taurus.html
20 lutego 2008
Widać, że zainteresowanie projektem Taurus nie słabnie. Cieszy mnie to bardzo, bo to już trzeci rok oswajania Byczka przez kolegów. Sam wiele się nauczyłem widząc różne modyfikacje i potyczki konstruktorów.
Dzisiaj mam zaszczyt zaprezentować Taurus'a 80 w wykonaniu Krzysztofa SP6NXI (AQ#010). Oto jego relacja:
Witaj!
Po "długich i ciężkich cierpieniach" spowodowanych głównie brakiem czasu
włożyłem mojego Taurusa w wersji 80 m do obudowy i wykończyłem. W
postaci "płytkowej" był uruchomiony od sierpnia ale dopiero teraz znalazłem
czas na końcowy montaż mechaniczny. Z uruchamianiem nie miałem większych
problemów. Odbiornik po zestrojeniu wobulatorem obwodów "ruszył" bez kłopotów.
Nadajnik sprawił typowe problemy: wzbudzał się driver. Po dobraniu opornika
emiterowego tranzystora 2N2219 wszystko się uspokoiło.
Zauważyłem jednak, że gdy zmieniała się impedancja dopasowania np. przy zmianie
anteny stopień końcowy pracował podwzbudzony. Ograniczyłem moc do 1W i
dobudowałem wzmacniacz końcowy na 2xIRF510, co widać na załączonych zdjęciach
(pionowa płytka na tylnej ściance obudowy). Przy zasilaniu 12 V i mocy
sterującej 1W bez problemu uzyskuję 8-10W na wyjściu. Zwiększenie napięcia
zasilania do 14V powoduje, że moc wzrasta nawet do 14-15W. Sygnał jest czysty a
zarówno Taurus, jak i dodatkowy stopień mocy pracują stabilnie. Ponieważ
dysponuję niezłą bazą pomiarową podczas uruchamiania Taurusa obmierzyłem i
zdjąłem charakterystykę niemal wszystkich obwodów.
Jeżeli ktoś chciałby skorzystać to proszę o wiadomość. Dzisiaj wczesnym
popołudniem zrobiłem pierwszą łączność na Taurusku.
Pierwszym korespondentem był ..... Rysiu SP6IFN. W warunkach dziennego QRM na
80'tce i dość dużego poziomu zakłóceń dostałem raport 55. Rysiu obsłuchał
sygnał i stwierdził, że wszystko jest w porządku.
W załączeniu kilka fotografii pokazujących jak wygląda moja
konstrukcja. "Pudełko" z blachy kwasoodpornej na przedniej ściance wewnątrz
obudowy to ekran cyfrowego odczytu częstotliwości wg. DL4YHF. Jak widać niemal
wszystkie połączenia są zrobione przewodami ekranowanymi. Robię tak zawsze, we
wszystkich konstrukcjach, i dotąd nie miałem kłopotów ze wzbudzaniem,
sprzężeniami, nanoszeniem w.cz. na zasilanie itp. Dodatkowo w kilku miejscach
zasilanie jest odsprzęgnięte równolegle połączonymi kondensatorami 47 uF
(elektrolit) i 100nF. Odczyt cyfrowy ma swój stabilizator napięcia i zasilany
jest przez dławik.
Pozdrawiam. Krzysztof, SP6NXI
I fotki :
Taurus 80 w wykonaniu SP6NXI
Zobaczcie jaki wesoły Bysio po oswojeniu ;-))
Widok płyty tylnej
Widać wygodny przełącznik QRP - QRPp
SP6NXI prezentuje środek Taurus'a
Wspaniały montaż elektryczny, a za przegrodą PA 10W
26 lutego 2008
Dzisiaj mam wielką przyjemność zaprezentować jednego z najpiękniej wykonanych Taurus'ów na pasmo 80m. Michał SQ9MEI włożył dużo pracy zarówno w część elektroniczną jak i artystyczną. Oto "komunikat" od Michała:
Taurus 80 wykonany przez SQ9MEI
Po prostu artystyczny !!
Widok tyłu Byczka
Wszystko pięknie rozplanowane
Taurus Michała SQ9MEI w środku
Widać, że najłatwiej zrobić piękną obudowę z laminatu dwustronnego.
Mnie najbardziej ujął S-metr i złota gałka strojenia
Wielkie gratulacje Michale !!
27 lutego 2008
Następny byczek oswojony został w Holandii o czym spieszę donieść. Thijs PE1RLN w kilka wieczorów zmontował odbiornik, trochę powalczył z nadajnikiem i całość zamknął w ładnej obudowie.
Tarus 20 w wykonaniu PE1RLN
Ciekawe jaka funkcje spełniają cztery wyłączniki błyskawiczne ?
10 kwietnia 2008
Cały marzec cisza w interesie, aż tu nagle oswojone dwa nowe Byczki. Pierwszego prezentuję w wykonaniu Mirka SP3JZX, który tak krótko skomentował swoją wspaniałą pracę:
Witaj Włodek.
Pragnę zgłosić następnego działającego Taurusa na pasmo 80m.
Przy budowie korzystałem z opisów i porad zamieszczonych na Twojej stronie.
Radio ruszyło praktycznie zaraz po włączeniu napięcia, nie miałem z niczym
żadnych kłopotów.
Działa jak niezła fabryka, odsłuch - rewelacja. Nadajnik pracuje z mocą ok.
3Watów
Odczyt częstotliwości jest od kolegi Stefana sp3ots.
Pozdrawiam Mirek sp3jzx
Serdeczne gratulacje Mirku za mistrzostwo, bo oswajanie Taurus'a nie jest łatwe....;-))
Tarus "różowy" 80 w wykonaniu SP3JZX
Ciekawe jak zasilacz Mascot(ka) sprawuje się u Mirka ?
Drugi Byczek jest autorstwa Krzysztofa SQ8Z, znanego konstruktora i miłośnika QRP. Raport od niego jest nieco dłuższy i bardzo ciekawy:
Wielkie gratulacje Krzysztofie, nie poddawaj się...;-)) choć czasu mało.
Tarus 80 w wykonaniu SQ8Z
Widać dwa VFO, czyżby także była możliwość pracy SPLIT ?
C.D.N.......
Do dzisiaj wiadomo mi o 81 działających Taurus'ach.
Ciekawe jakie są losy pozostałych byczków ?
Komplet płytek drukowanych (TX + RX ) do samodzielnej budowy transceiver'a Taurus jest dostępny.
Napisz do mnie E-mail
Taurus strona główna - kliknij TU