Taurus
QRP transceiver SSB
na pasmo 20m
Nadspodziewane zainteresowanie projektem Aquarius zmobilizowało mnie do zaprojektowania i wykonania kolejnego transceiver'a QRP, tym razem w wersji SSB na pasmo 20m. Długie zimowe wieczory oraz chęć odreagowania po codziennej pracy doprowadziły do finału, a więc uruchomienia transceiver'a w styczniu 2005 roku. Do zrobienia pozostały jedynie płytki drukowane według gotowego już projektu. Układ można bez większego trudu zmontować na inne niż pasmo 14MHz, a odczyt cyfrowy to tani kit AVT-135 ( nadal dostępny w sprzedaży) z dodatkowymi LED ustawionymi na stałe 14. Schemat ideowy został tak opracowany aby uniknąć zastosowania kosztownych elementów z zachowaniem przyzwoitych parametrów. Układ MC3362P zastosowany w Aquariusie i tutaj się sprawdził. Choć nie produkowany od 1998 roku, nadal jest łatwo osiagalny w niskiej cenie u wielu dystrybutorów. Nie tak dobrze ma się sprawa z układem SA612, ale trudno go zastąpić czymś innym. Za to stopień końcowy na 2SC2078 jest tani i bardzo dobrze pracujący. Toroidy jak zwykle będą do uzyskania z moich zasobów. Jest też przygotowywana instrukcja montażu i uruchomienia dla początkujących.
Poniżej kilka zdjęć transceiver'a Taurus z kolejnych faz montażu.
Prototyp odbiornika zadziałał już w październiku 2004 roku. Sporo czasu jednak zajęło mi "dopieszczenie" VFO oraz filtrów.
Dodałem też prosty układ automatycznej regulacji wzmocnienia (dla tych co mają sąsiadów krótkofalowców).
Tak wygląda skończony odbiornik ( jeszcze z 5-cio kwarcowym filtrem, który później został zmieniony na 4-ro kwarcowy). Cewka VFO jest przykręcona do płytki teflonową śrubą, co dodatkowo zwiększyło stabilność generatora.
Kompletny transceiver jeszcze na płytkach uniwersalnych. Oddzielne PA okazało się zbędne.
Z taniego tranzystora CB-radio 2SC2078 "wycisnąłem" aż 4 waty ( mocny gwizd).
Kompletny transceiver ( bez odczytu cyfrowego) po 1 QSO w dniu 2 stycznia 2005 r.
Schemat ideowy części odbiorczej na pasmo 20m.
Na wejściu odbiornika konieczny jest wzmacniacz na FET i ostry filtr pasmowy.
Schemat ideowy części nadawczej na pasmo 20m.
Układ współpracuje z mikrofonem elektretowym lub dynamicznym.
Świetnie spisuje się tu zestaw komputerowy słuchawki - mikrofon.
Taurus od środka.
Z prawej strony widać odczyt cyfrowy - kit AVT-135. Na docelowej płytce TX tranzystor PA jest ustawiony inaczej niż na zdjęciu. Strojenie VFO odbywa się potencjometrem 10-cio obrotowym, zapewniającym ok. 25kHz na obrót.
Tarus w pełnej okazałości.
Płyta czołowa wykonana tą samą metodą co w Aquariusie - tanio i elegancko...
Obudowa to typowa skrzyneczka T-53 dostępna w handlu.
Tył "Byczka".
Widoczne dodatkowe gniazdo głośnika, dla tych co nie lubią słuchawek.
Taurus - Dziennik kliknij TU